Find a Job

Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου - Θέσεις 2 εργοδοτουμένων με Σύμβαση Ορισμένης Διάρκειας

#CA67471
Type: Full time

Σύμβαση Εργοδότησης Ορισμένης Διάρκειας στην Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου

Η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου (ΚΤΚ) ανακοινώνει ότι γίνεται δεκτή η υποβολή αιτήσεων για την απασχόληση δυο (2) εργοδοτουμένων με Σύμβαση Ορισμένης Διάρκειας για την εκτέλεση καθηκόντων στην Υπηρεσία Ανάπτυξης Συστημάτων Πληροφορικής του Τμήματος Πληροφορικής της ΚΤΚ, στο πλαίσιο της υλοποίησης έργου τακτής προθεσμίας για την επαναδημιουργία/επαναπρογραμματισμό των υφιστάμενων εκθέσεων της Τράπεζας Oracle Reports με το νέο εργαλείο Oracle BI Publisher.

Επισημαίνεται ότι τα πρόσωπα που θα προσληφθούν θα κληθούν να υπογράψουν σύμβαση απασχόλησης ιδιωτικού δικαίου διάρκειας δώδεκα (12) μηνών με δικαίωμα ανανέωσης για περαιτέρω περίοδο μέχρι ακόμα δώδεκα (12) μήνες. Πιο κάτω αναλύονται οι απαιτήσεις της σύμβασης:

Καθήκοντα και Ευθύνες:

  • Συμμετοχή σε ομάδα ανάπτυξης συστημάτων πληροφορικής για τη μετατροπή ή/και επαναδημιουργία υφιστάμενων αυτοματοποιημένων εκθέσεων από Oracle Reports σε νέο εργαλείο εκθέσεων το Oracle BI Publisher.
  • Παροχή υποστήριξης ή/και εκπαίδευσης σε χρήστες και παρακολούθηση του ελέγχου των αλλαγών που έχουν ολοκληρωθεί/παραδοθεί.
  • Παροχή υποστήριξης ή/και εκπαίδευσης των μελών της Υπηρεσίας ως προς τη διαχείριση των νέων εκθέσεων που θα δημιουργηθούν.
  • Εκτέλεση οποιονδήποτε άλλων καθηκόντων του/της ανατεθούν σε σχέση με το έργο τακτής προθεσμίας για την επαναδημιουργία/επαναπρογραμματισμό των υφιστάμενων εκθέσεων της Τράπεζας Oracle Reports με το νέο εργαλείο Oracle BI Publisher.

Απαιτούμενα Προσόντα και Ικανότητες:

  • Πανεπιστημιακό πτυχίο ή τίτλος στην Πληροφορική ή στην Επιστήμη των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών ή στη Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών ή άλλα συναφή θέματα.
  • Αποδεδειγμένη ικανότητα συγγραφής προγραμμάτων (programming) συστημάτων πληροφορικής.
  • Αποδεδειγμένη πείρα σε προγραμματισμό με χρήση βάσης δεδομένων Oracle με διάρκεια τουλάχιστον ενός (1) έτους.
  • Γνώση συγγραφής προγραμμάτων/αναζητήσεων με pl/SQL.
  • Αποδεδειγμένη πείρα στον προγραμματισμό/παραγωγή εκθέσεων με τα εργαλεία ORACLE REPORTS BUILDER και ORACLE BI PUBLISHER με διάρκεια τουλάχιστον ενός (1) έτους.
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
  • Ικανότητα οργάνωσης και προγραμματισμού εργασιών, ομαδικότητα.
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, εχεμύθεια, εμπιστευτικότητα.
  • Καλές διαπροσωπικές σχέσεις, ικανότητα στην επικοινωνία.

Τα πιο κάτω θα θεωρηθούν ως πλεονέκτημα:

  • Αναγνωρισμένος Μεταπτυχιακός τίτλος σχετικός με τα απαιτούμενα προσόντα.

Γενικές Πληροφορίες:

  • Η διάρκεια της Σύμβασης Εργοδότησης Ορισμένης Διάρκειας θα είναι για ένα (1) έτος με δικαίωμα της ΚΤΚ για ανανέωση μέχρι και ακόμη ένα (1) έτος.
  • Το άτομο που θα προσληφθεί θα υπάγεται στις πρόνοιες της Πολιτικής Απασχόλησης Εργοδοτουμένων Αορίστου και Ορισμένου Χρόνου της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου (ΠΑΕΣ).
  • Ο ακαθάριστος μηνιαίος μισθός συμπεριλαμβανομένου του υφιστάμενου τιμαριθμικού επιδόματος ανέρχεται σε €2.182,53. Συγκεκριμένα, το άτομο που θα προσληφθεί θα τοποθετηθεί στην κλίμακα € 18.405X1.045(7) – 25.720X1.224(13) – 41.632 (βασικός μισθός). Επιπλέον του βασικού μισθού καταβάλλεται το εκάστοτε τιμαριθμικό επίδομα που χορηγείται και στους μόνιμους υπαλλήλους και 13ος μισθός κατά αναλογία με το μόνιμο προσωπικό. Από το βασικό μισθό θα αποκόπτονται οι εκάστοτε ισχύουσες μειώσεις/ή και αποκοπές.
  • Το άτομο που θα προσληφθεί δυνατόν να κληθεί να εργαστεί με διαφοροποιημένο από το προκαθορισμένο ωράριο εργασίας της ΚΤΚ.

  • Οι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν μόνο ηλεκτρονικά μέσω αυτοματοποιημένου εργαλείου που λειτουργεί εκτός της ιστοσελίδας της ΚΤΚ, ακολουθώντας τον πιο κάτω σύνδεσμο Exelsys - Online Job Application (exelsyslive.com) μέσω του συστήματος EXELSYS.
  • Ως τελευταία ημερομηνία και ώρα υποβολής των αιτήσεων, έχει καθοριστεί η 8η Μαΐου 2024 και ώρα 23:55. Σημειώνεται ότι μετά τη λήξη της καθορισμένης ημερομηνίας και ώρας υποβολής αιτήσεων, καμία αίτηση δεν μπορεί να υποβληθεί.
  • Αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψη μόνο στις περιπτώσεις που οι αιτητές κατέχουν τα απαιτούμενα προσόντα κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Η αξιολόγηση των αιτήσεων θα γίνει μόνο στη βάση των πληροφοριών που θα υποβληθούν.
  • Σημειώνεται ότι σε μεταγενέστερο στάδιο της διαδικασίας αξιολόγησης των αιτήσεων θα ζητηθούν απαραιτήτως πιστοποιητικά ακαδημαϊκών και επαγγελματικών τίτλων ή / και σχετική βεβαίωση πείρας από προηγούμενο/νους εργοδότη/τες (όπου εφαρμόζεται).

Αξιολόγηση Υποψηφίων:

Οι υποψήφιοι οι οποίοι πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, πείρα και προϋποθέσεις θα κληθούν σε προφορική συνέντευξη.

Απαραίτητες Προϋποθέσεις:

Απαραίτητες προϋποθέσεις για την απασχόληση εργοδοτούμενου με σύμβαση ορισμένης διάρκειας:

α) Είναι πολίτης της Δημοκρατίας ή πολίτης κράτους μέλους.

β) Συμπλήρωσε την ηλικία των δεκαεπτά χρόνων και έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

γ) Κατέχει τα απαιτούμενα προσόντα, ικανότητες και πείρα για τη θέση.

δ) Δεν καταδικάστηκε για αδίκημα σοβαρής μορφής που ενέχει έλλειψη τιμιότητας ή ηθική αισχρότητα.

ε) Δεν έχει απολυθεί ή δεν έχουν τερματιστεί οι υπηρεσίες του στο παρελθόν από την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου για πειθαρχικό παράπτωμα.

Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα:

  • Η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου (εφεξής «ΚΤΚ»), ως υπεύθυνος επεξεργασίας κατά την έννοια του Κανονισμού (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 27ης Απριλίου 2016 για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών και την κατάργηση της οδηγίας 95/46/ΕΚ (Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων) (εφεξής ο «ΓΚΠΔ»), επεξεργάζεται τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα τα οποία έχετε υποβάλει, για σκοπούς αξιολόγησης της καταλληλότητάς σας για τη θέση απασχόλησης με Σύμβαση Εργοδότησης Ορισμένης Διάρκειας για την εκτέλεση καθηκόντων στην Υπηρεσία Ανάπτυξης Συστημάτων Πληροφορικής του Τμήματος Πληροφορικής της ΚΤΚ, για την οποία έχετε υποβάλει αίτηση.
  • Η Κεντρική Τράπεζα Κύπρου επεξεργάζεται τις ακόλουθες κατηγορίες προσωπικών δεδομένων: τα στοιχεία ταυτότητάς σας, τα στοιχεία επικοινωνίας σας, στοιχεία βιογραφικού (εκπαίδευση, επαγγελματική εμπειρία κ.λπ.), καθώς και τα δεδομένα που συλλέγονται κατά την αξιολόγησή σας, που είναι απαραίτητα για τη διαδικασία επιλογής σας.
  • Η νομική βάση για την επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων είναι το άρθρο 6 παρ. 1 β) του ΓΚΠΔ, το οποίο αφορά την επεξεργασία που απαιτείται για την εκτέλεση μιας σύμβασης ή για τις ενέργειες που απαιτούνται έπειτα από αίτησή σας και πριν από τη σύναψη σύμβασης.
  • Τα δεδομένα σας προσωπικού χαρακτήρα πρόκειται να κοινοποιηθούν στην εταιρεία Exelsys Ltd η οποία θα προβεί σε επεξεργασία των δεδομένων σας προσωπικού χαρακτήρα για λογαριασμό της ΚΤΚ. Τα δεδομένα σας προσωπικού χαρακτήρα θα διατηρηθούν για περίοδο 2 χρόνων μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας πλήρωσης των κενών θέσεων, νοουμένου ότι δεν εκκρεμεί δικαστική διαδικασία ή έναρξη διοικητικής έρευνας από εποπτική αρχή της Δημοκρατίας.
  • Σύμφωνα με τον ΓΚΠΔ έχετε δικαίωμα πρόσβασης στα δεδομένα σας, διόρθωσης αν είναι ανακριβή ή ελλιπή, διαγραφής των δεδομένων ή περιορισμού της επεξεργασίας υπό προϋποθέσεις και ανάκλησης της συγκατάθεσής σας.
  • Για να ασκήσετε οποιοδήποτε από τα πιο πάνω δικαιώματά σας, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου στην ηλεκτρονική διεύθυνση: dpo@centralbank.cy
  • Επιπλέον, διατηρείτε το δικαίωμα να υποβάλλετε καταγγελία στην Επίτροπο Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα σε περίπτωση που αισθάνεστε ότι το αίτημα σας δεν έχει ικανοποιηθεί.