Find a Job

Λειτουργός Υπηρεσίας Γραμματείας - Χρηματοοικονομικός Οργανισμός - Λευκωσία, Κύπρος

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#RH66980
Type: Contract

Η Εταιρεία:

Εκ μέρους πελάτη μας, Χρηματοοικονομικού Οργανισμούστην Κύπρο, αναζητούμε για εργοδότηση Λειτουργό Υπηρεσίας Γραμματείας στη Λευκωσία με σύμβαση διάρκειας δύο(2) χρόνων.

Καθήκοντα και Αρμοδιότητες:

Τα κύρια καθήκοντα και ευθύνες της θέσης περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, τα ακόλουθα:

  • Συμβολή στην ετοιμασία της ημερήσιας διάταξης του Διοικητικού Συμβουλίου (ΔΣ).

  • Ετοιμασία της ημερήσιας διάταξης των Επιτροπών του ΔΣ – ανάλογα με τα καθήκοντα που θα του/της ανατεθούν.

  • Τήρηση πρακτικών για τις Επιτροπές του ΔΣ για τις οποίες θα έχει την αρμοδιότητα με βάση τα καθήκοντα που θα του/της ανατεθούν.

  • Τήρηση και ενημέρωση του μητρώου αποφάσεων που προκύπτουν από τις συνεδριάσεις των Επιτροπών ή/και του ΔΣ.

  • Παρακολούθηση της υλοποίησης των αποφάσεων του ΔΣ και των Επιτροπών, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις ή/και τις Ανεξάρτητες Μονάδες/Διευθύνσεις.

  • Επικοινωνία και συνεργασία με τις εποπτικές αρχές για θέματα που αφορούν το ΔΣ και τον τρόπο λειτουργίας του.

  • Συμμόρφωση της λειτουργίας του ΔΣ, στο σύνολο, με τις εποπτικές υποχρεώσεις και τους εσωτερικούς κανονισμούς εταιρικής διακυβέρνησης.

  • Παρακολούθηση και αναθεώρηση των Πολιτικών και των Διαδικασιών της Υπηρεσίας και διασφάλιση της συμμόρφωσης της Υπηρεσίας με τις πρόνοιες αυτών.

  • Συμβολή στην ετοιμασία και αναθεώρηση εκθέσεων/αναφορών/επιστολών προς το ΔΣ ή/και τις εποπτικές αρχές.

  • Εκτέλεση οποιωνδήποτε άλλων καθηκόντων και εξουσιών ανατεθούν στο πλαίσιο λειτουργίας της Υπηρεσίας Γραμματείας.

Απαιτούμενα Προσόντα και Εμπειρίες:

  • Πανεπιστημιακό Δίπλωμα, Τίτλος ή ισότιμο προσόν σε ένα από τα ακόλουθα θέματα ή συνδυασμό θεμάτων: Νομική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Οικονομικά ή άλλα συναφή θέματα.

  • Σχετική εργασιακή εμπειρία ή/και προϋπηρεσία συναφή με τα καθήκοντα της θέσης, τουλάχιστον δύο (2) χρόνων, θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

  • Πολύ καλή γνώση της κυπριακής νομοθεσίας και των σχετικών οδηγιών της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου σχετικά με θέματα εταιρικής διακυβέρνησης.

  • Γνώσεις σε θέματα κανονιστικής συμμόρφωσης και εταιρικής διακυβέρνησης.

  • Άριστη γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών .

  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.

  • Άριστες οργανωτικές ικανότητες και επικοινωνιακές ικανότητες.

  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, επαγγελματικό ήθος, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

Τοποθεσία:

Στα γραφεία του Χρηματοοικονομικού Οργανισμού στη Λευκωσία, Κύπρος.

Απολαβές και Ωφελήματα:

Οι απολαβές θα είναι αναλόγως προσόντων και εμπειρίας και θα περιλαμβάνει ένα εκλυστικό πακέτο μισθού και παροχών καθώς και ευκαιρίες για επαγγελματική ανέλιξη σε ένα σταθερό και γεμάτο προκλήσεις εργασιακό περιβάλλον.

ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ, ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

Προθεσμία Υποβολής Αίτησης: Δευτέρα 29/04/2024

Θα γίνει επιλογή των αιτήσεων και οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν εμπιστευτικού χειρισμού.