Find a Job

Φορέας Ισότιμης Κατανομής Βαρών - κενή μόνιμη θέση Πρώτου Λειτουργού

#CA66463
Type: Full time

Γίνονται δεκτές αιτήσεις για μία κενή μόνιμη θέση Πρώτου Λειτουργού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών. (Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής). Εγκεκριμένη Μισθοδοτική Κλίμακα Α14(ii): €57.077, 59.535, 61.993, 64.451, 66.909, 69.367, 71.825, 74.283, 76.741. Στον πιο πάνω μισθό προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις εγκρίνονται με νομοθεσία και το τιμαριθμικό επίδομα σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Σύμφωνα με το Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης που ισχύει, τα καθήκοντα και οι ευθύνες καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα έχουν ως εξής:

1. Καθήκοντα και ευθύνες:

(1) Βοηθά τον Διευθυντή του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών στην εκτέλεση των καθηκόντων του και ειδικά, στην οργάνωση, διοίκηση και εύρυθμη λειτουργία των υπηρεσιών του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών.

(2) Μεριμνά για την ετοιμασία και την αξιολόγηση μελετών και προγραμμάτων αναφορικά με τα σχέδια και άλλες δραστηριότητες του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών και την υποβολή προτάσεων και εισηγήσεων, για προώθηση των σκοπών του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών και διαμόρφωση αποτελεσματικής πολιτικής σε θέματα που εμπίπτουν στις αρμοδιότητες του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών.

(3) Φροντίζει για την εφαρμογή των σχετικών με τις αρμοδιότητες του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών νομοθεσιών, κανονισμών και κριτηρίων και την εφαρμογή της πολιτικής και των αποφάσεων του Διοικητικού Συμβουλίου του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών.

(4) Υπεύθυνος για τον προγραμματισμό, συντονισμό, εποπτεία και έλεγχο της εργασίας των τομέων του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών.

(5) ΄Εχει την ευθύνη αξιολόγησης και ανάπτυξης των υφισταμένων του.

(6) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

2. Απαιτούμενα προσόντα:

(1) (α) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν σε ένα από τα ακόλουθα θέματα ή συνδυασμό των θεμάτων αυτών:

Οικονομικά, Λογιστική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Δημόσια Διοίκηση, Νομικά (περιλαμβανομένου του Barrister at Law), Πολιτικές Επιστήμες, Επιστήμη των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Πληροφορική.

(Σημ.: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο),

ή

(β) Μέλος Σώματος Ελεγκτών αναγνωρισμένου από το Υπουργικό Συμβούλιο, σύμφωνα με τις διατάξεις του περί Ελεγκτών Νόμου.

(2) Δεκαετής τουλάχιστον πείρα σε υπεύθυνη θέση, στη διαχείριση προσφυγικών ζητημάτων που προέκυψαν από την τουρκική εισβολή.

(3) Πολύ καλή γνώση των εργασιών του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών.

(4) Ακεραιότητα χαρακτήρα, διευθυντική, διοικητική και οργανωτική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.

(5) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας.

Σημειώσεις:

1. Ενόψει Απόφασης του Ανωτάτου Δικαστηρίου στην Αναθεωρητική Έφεση 60/2011, η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους υποψηφίους είτε μέσω αποδεκτών τεκμηρίων είτε μέσω εξετάσεων μέχρι την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων.

Κατάλογος των «Τεκμηρίων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).

2. Αναφορικά με τους υποψηφίους –

(i) Των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Ελληνική και δεν έχουν απολυτήριο Ελληνικού Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης, και

(ii) οι οποίοι, δυνάμει του Άρθρου 2.3 του Συντάγματος, επέλεξαν να ανήκουν στην Ελληνική κοινότητα, απαιτείται μόνο καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, νοουμένου ότι θα έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

3. Οι αιτητές πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, να έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 17 ετών και προκειμένου περί αρρένων υποψηφίων που είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

4. Αιτήσεις θα πρέπει να υποβληθούν στο έντυπο Τύπος Κ.Φ. 1/2* και να παραδοθούν στα Γραφεία του Κεντρικού Φορέα, Λεωφ. Στροβόλου 254, 2048 Στρόβολος (τηλ. 22468350) έναντι απόδειξης παραλαβής ή να αποσταλούν μέσω του Ταχυδρομείου με συστημένη επιστολή ή μέσω τηλεομοιοτυπικής υπηρεσίας (φαξ 22456775), ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση directorate@kentrikosforeas.org.cy μέχρι την Παρασκευή, 26/4/2024 και ώρα 14:00. Έντυπα αιτήσεων διατίθενται στα Γραφεία του Κεντρικού Φορέα Ισότιμης Κατανομής Βαρών και στην ιστοσελίδα του Κεντρικού Φορέα www.kentrikosforeas.org.cy.

5. Κάθε αιτητής πρέπει να συνοδεύει την αίτησή του με αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα, μεταφρασμένα και πιστοποιημένα αντίγραφα των πιστοποιητικών των ακαδημαϊκών προσόντων περιλαμβανομένων βεβαιώσεων υπηρεσίας εκεί όπου απαιτείται πείρα και πιστοποιητικό γέννησης. Στην περίπτωση που έχει δηλώσει στην αίτησή του αναπηρία, θα πρέπει να υποβάλει τα πρωτότυπα πιστοποιητικά των θεραπόντων ιατρών του, στα οποία να περιγράφεται το είδος και η κατάσταση της αναπηρίας του.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποτείνονται στα τηλέφωνα 22468353 και 22468366.

Do you want to receive notifications related to new job positions, career and entrepreneurship matters?