Find a Job

Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας - Θέση Πρώτου Λειτουργού

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA27387
Type: Full time

ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΠΡΩΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Γίνονται δεκτές αιτήσεις για την πλήρωση μίας (1) κενής μόνιμης θέσης Πρώτου Λειτουργού Ψηφιακής Ασφάλειας, στην Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας.

Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής.

Ο μισθός της θέσης είναι Α14(ii): €57.077, 59.535, 61.993, 64.451, 66.909, 71.825, 74.283, 76.741.

Στον πιο πάνω μισθό προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις εγκρίνονται με νομοθεσία και τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Καθήκοντα και Ευθύνες

(α) Βοηθά τον Επίτροπο και το Διευθυντή στην οργάνωση, διοίκηση και εύρυθμη λειτουργία της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας (ΑΨΑ), καθώς και στην προετοιμασία του Προϋπολογισμού και την υλοποίησή του.
(β) Είναι υπεύθυνος σύμφωνα με τις οδηγίες του Διευθυντή για την οργάνωση, διοίκηση, συντονισμό, έλεγχο των εργασιών και αποτελεσματική λειτουργία της ΑΨΑ, καθώς και για την εφαρμογή της εκάστοτε σε ισχύ νομοθεσίας περί της Ασφάλειας Δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών.
(γ) Συμβουλεύει τον Επίτροπο και το Διευθυντή σε θέματα που αφορούν στις αρμοδιότητες της Υπηρεσίας, στη διαμόρφωση της Κυβερνητικής Πολιτικής στα θέματα αυτά, καθώς και στη λήψη και εφαρμογή των σχετικών αποφάσεων.
(δ) Εφαρμόζει στην Ψηφιακή Ασφάλεια, την Ασφάλεια Δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών και την Κυβερνοασφάλεια, το ακολουθητέο πλαίσιο γενικής πολιτικής που του διαβιβάζεται, καθώς και συμμετέχει/συντονίζει δράσεις της Στρατηγικής Κυβερνοασφάλειας.
(ε) Συνεργάζεται και εκπροσωπεί την ΑΨΑ σε διεθνείς, ευρωπαϊκούς και εθνικούς φορείς για θέματα Ψηφιακής Ασφάλειας, Ασφάλειας Δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών και Κυβερνοασφάλειας.
(στ) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα Καθήκοντα του ανατεθούν.

Απαιτούμενα Προσόντα
(1) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν σε ένα τουλάχιστον από τα ακόλουθα θέματα, ή συνδυασμό των θεμάτων αυτών:
Τηλεπικοινωνίες, Ηλεκτρονική Μηχανική (περιλαμβανομένης της Μηχανικής της Πληροφορικής), Επιστήμη της Πληροφορικής, Νομικά (περιλαμβανομένου του Barrister-at-Law).
(Σημ.: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο).
(2) Μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλος που αποκτήθηκε μετά από σπουδές διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους σε θέμα σχετικό με τα καθήκοντα της θέσης ή/και τις Τηλεπικοινωνίες ή/και την Ηλεκτρονική Μηχανική ή/και τη Μηχανική της Πληροφορικής ή/και την Επιστήμη της Πληροφορικής ή/και την Ασφάλεια Δικτύων και Πληροφοριών.
(3) Δεκαετής τουλάχιστον πείρα σε υπεύθυνη θέση σε θέματα τηλεπικοινωνιών ή/και ηλεκτρονικής μηχανικής ή/και μηχανικής της πληροφορικής ή/και πληροφορικής, από την οποία πενταετής τουλάχιστον πείρα σε εποπτικά/ διοικητικά καθήκοντα που περιλαμβάνουν προγραμματισμό, οργάνωση, καθοδήγηση, συντονισμό και έλεγχο εργασιών.
(4) Πολύ καλή γνώση της σχετικής με τις αρμοδιότητες της Αρχής Ψηφιακής Ασφάλειας νομοθεσίας στον τομέα Ψηφιακής Ασφάλειας, Ασφάλειας δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών και Κυβερνοασφάλειας.
(5) Ακεραιότητα χαρακτήρα, διευθυντική, διοικητική και οργανωτική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.
(6) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας και της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας.
(7) Πενταετής πείρα σε θέματα Ψηφιακής Ασφάλειας ή/και Ασφάλειας Δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών, ή/και Κυβερνοασφάλειας, ή/και Αξιολόγησης Επικινδυνότητας, ή/και Ελέγχων για την Ασφάλεια Δικτύων και Συστημάτων Πληροφοριών και Κυβερνοασφάλειας, πέραν της δεκαετούς απαιτούμενης στην παράγραφο (2) πιο πάνω, αποτελεί πλεονέκτημα.

Σημειώσεις:
(1) Οι υποψήφιοι που κατέχουν προσόντα σε κλάδο της Μηχανικής Επιστήμης πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στον οικείο κλάδο Μηχανικής Επιστήμης του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου (ΕΤΕΚ), σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.
(2) Οι υποψήφιοι οι οποίοι θα κριθούν ότι κατέχουν τα προσόντα θα κληθούν σε γραπτή εξέταση.
Ακολούθως, οι οκτώ (8) πρώτοι σε βαθμολογία, θα κληθούν σε επιπρόσθετες γραπτές ή/και προφορικές δοκιμασίες, που θα περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων:
(α) Case study (σχετικού με το αντικείμενο όπως προβλέπεται στο σχέδιο υπηρεσίας της θέσης) όπου οι υποψήφιοι θα απαντήσουν ερωτήματα και θα προβούν σε σχετική παρουσίαση (έλεγχος γνώσεων, αντιλήψεως και ικανοτήτων παρουσίασης – presentation skills).
(β) Case study όπου θα ζητηθεί από τους υποψήφιους να διαχειριστούν μια δύσκολη περίπτωση σε σχέση με το προσωπικό (έλεγχος διαχείρισης προσωπικού).
(γ) Έλεγχο δυνατότητας εργασίας υπό πίεση, δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων (problem solving skills).
(δ) Role playing (για έλεγχο διαπροσωπικών σχέσεων).
Σημείωση: Ως όριο επιτυχίας των πιο πάνω εξετάσεων καθορίζεται το 55% και όσοι θα επιτύχουν θα κληθούν σε προφορική συνέντευξη.
(3) Η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους υποψηφίους μέσω αποδεκτών τεκμηρίων με βάση τη σχετική Εγκύκλιο της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (Αρ. 245 και ημερ. 6.2.2017). Κατάλογος των «Τεκμηρίων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).
(4) Οι υπάλληλοι που θα διοριστούν θα εργάζονται, όταν απαιτείται από τις ανάγκες του Γραφείου και εκτός του συνηθισμένου ωραρίου του Γραφείου.

Αιτήσεις θα πρέπει να υποβληθούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στη διεύθυνση careers@ee.cy, με την ένδειξη «Αίτηση για Διορισμό στη θέση Πρώτου Λειτουργού Ψηφιακής Ασφάλειας - ΑΨΑ, Ονοματεπώνυμο Υποψηφίου» ή ταχυδρομικώς, στη διεύθυνση, Ηλιουπόλεως 6, 1101 Λευκωσία, Κύπρος, το αργότερο μέχρι τις 25 Ιουνίου 2021.

Οι αιτήσεις πρέπει να συνοδεύονται από Βιογραφικό Σημείωμα, καθώς επίσης και συμπληρωμένη Αίτηση για Διορισμό ή Προαγωγή σε θέσεις Πρώτου Διορισμού ή Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής στην Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας, που βρίσκεται αναρτημένη στο σύνδεσμο https://dsa.cy/careers.
Για πληροφορίες ή προσκόμιση της σχετικής Αίτησης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην Αρχή Ψηφιακής Ασφάλειας, μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: https://dsa.cy/careers ή/και στο τηλέφωνο +357 22693000.

Do you want to receive notifications related to new job positions, career and entrepreneurship matters?