Ψάξε τώρα

Hope For Children - Θέσεις Κοινωνικών Λειτουργών

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#CA03400
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Θέση Κοινωνικού Λειτουργού στο "Hope For Children" CRC Policy Center

Ο Διεθνής, Ανθρωπιστικός και Ανεξάρτητος Οργανισμός “Hope For Children” CRC Policy Center ψάχνει για Κοινωνικούς Λειτουργούς (1 άτομο στη Λευκωσία και 1 στη Λεμεσό) με εργασιακή πείρα τουλάχιστον ενός έτους, για να εργαστούν στο Παγκύπριο πρόγραμμα ανάδοχων οικογενειών για παιδιά υπό τη φροντίδα της Διευθύντριας των Υπηρεσιών Κοινωνικής Ευημερίαςμε έδρα τη Λευκωσία. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Hope For Children με την συνεργασία και χρηματοδότηση των Υπηρεσιών Κοινωνικής Ευημερίας.

Προσόντα:

Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι σε θέση να εφαρμόσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους σε διάφορα επίπεδα:

  • Πτυχίο στη Κοινωνική Εργασία (μεταπτυχιακός τίτλος θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν)
  • Τουλάχιστον 1 χρόνο εργασιακής εμπειρίας στον τομέα της κοινωνικής εργασίας
  • Άριστη γνώση της αγγλικής και της ελληνικής γλώσσας, τόσο γραπτώς όσο και προφορικώς
  • Εγγραφή στο μητρώο Κοινωνικών Λειτουργών Κύπρου
  • Οργανωτικές δεξιότητες και ικανότητες
  • Άριστη γνώση Η/Υ και λογισμικού Microsoft Office
  • Κατοχή άδειας οδήγησης
  • Επικοινωνιακά προσόντα και ομαδικό πνεύμα

Καθήκοντα:

  • Διεξαγωγή ψυχο-κοινωνικής αξιολόγησης υποψήφιων ανάδοχων οικογενειών και κατ’ οίκον επισκέψεις (και εκτός επαρχίας)
  • Διεξαγωγή εκπαιδεύσεων στους υποψήφιους ανάδοχους γονείς
  • Παρακολούθηση και στήριξη ανάδοχων οικογενειών μετά την τοποθέτηση παιδιών
  • Συμμετοχή σε εποπτικές συναντήσεις
  • Συμμετοχή σε δράσεις για ευαισθητοποίηση του κοινού σε σχέση με τον θεσμό της αναδοχής
  • Εκτέλεση διοικητικών καθηκόντων
  • Οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα που θα του/της ανατεθούν

Γενικές προϋποθέσεις:

  • Δέσμευση και προσήλωση στην αποστολή, το όραμα και τις κατευθυντήριες αρχές του “Hope For Children” CRC Policy Center
  • Συμμόρφωση με αυστηρές πολιτικές και διαδικασίες εχεμύθειας.
  • Άσκηση καθηκόντων στο πλαίσιο των αρχών της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού, χωρίς προκαταλήψεις και οποιαδήποτε μορφή διακρίσεων.

Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι παρακαλούμε όπως υποβάλουν το βιογραφικό τους σημείωμα στο ηλ. ταχυδρομείο jobs@uncrcpc.org μέχρι 31/1/2019. Οι ενδιαφερόμενοι για τη θέση στη Λευκωσία στο τίτλο του ηλεκτρονικού μηνύματος θα πρέπει να χρησιμοποιούν τον κωδικό SWFD2019N και οι ενδιαφερόμενοι για τη θέση στη Λεμεσό τον κωδικό SWFD2019L .