Ψάξε τώρα

Ιατροί Ακτινολόγοι

#BO67573
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση
Bank of Cyprus Oncology Centre

Το Ογκολογικό Κέντρο Τράπεζας Κύπρου, δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση δύο θέσεων Ιατρών Ακτινολόγων.

Καθήκοντα και Ευθύνες:

  1. Συμβάλει στη διαμόρφωση ομαδικής εργασίας με τη συμμετοχή τόσο άλλων ιατρικών ειδικοτήτων όσο και νοσηλευτικού και παραϊατρικού προσωπικού με στόχο την αποτελεσματικότερη φροντίδα των ασθενών.
  2. Διαχειρίζεται το φόρτο κλινικής εργασίας ούτως ώστε να διασφαλίζεται η έγκαιρη, κατάλληλη και αποτελεσματική γνωμάτευσή των ακτινολογικών εξετάσεων των ασθενών.
  3. Υιοθετεί ανθρωποκεντρική προσέγγιση ως προς το χειρισμό ασθενών, που να στηρίζεται στην αποτελεσματική επικοινωνία.
  4. Διασφαλίζει, σε συνεργασία με το υπόλοιπο προσωπικό του Τμήματος Ακτινολογίας καθώς και με το προσωπικό άλλων τμημάτων, την ορθή και ασφαλή χρήση του εξοπλισμού και μεριμνά για την ορθή συντήρησή του.
  5. Διασφαλίζει και ελέγχει την ορθή εφαρμογή της ακτινοπροστασίας στους χώρους με ιονίζουσες ακτινοβολίες και για την αυστηρή τήρηση των κανονισμών ακτινοπροστασίας στου χώρους στου οποίους εργάζεται.
  6. Συμβάλει στη διασφάλιση καλής και αποτελεσματικής συνεργασίας με τα μέλη του προσωπικού του Τμήματος (τεχνολόγους, νοσηλευτές κτλ).
  7. Υπηρετεί σύμφωνα με τους Κανόνες Ιατρικής Δεοντολογίας.
  8. Συμβάλει στη διαμόρφωση, στην εφαρμογή και στην παρακολούθηση κλινικών πρωτοκόλλων για τη απεικονιστική διαχείριση ασθενών έτσι που να διασφαλίζεται ένα σταθερά υψηλό επίπεδο φροντίδας με βάση αποδεδειγμένες και επικυρωμένες τεχνικές.
  9. Συμμετέχει σε ερευνητικά προγράμματα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο με στόχο την υιοθέτηση πρακτικών φροντίδας και θεραπείας των ασθενών στη βάση των κλινικών αποτελεσμάτων.
  10. Συμμετέχει στην λειτουργία του Προγράμματος Διασφάλισης Ποιότητας στην Ακτινολογία το οποίο καλύπτει κάθε πτυχή περίθαλψης και θεραπείας των ασθενών καθ’ όλη τη διάρκεια παρουσίας τους στο Κέντρο μέχρι την ολοκλήρωση της θεραπείας καθώς και για την μεταθεραπευτική τους παρακολούθηση.
  11. Διασφαλίζει την αποτελεσματική και συνετή διαχείριση των πόρων του Κέντρου, με τρόπο που να επιτυγχάνει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα.
  12. Συμβάλει στη διαμόρφωση και την επίτευξη των στρατηγικών στόχων του Κέντρου μέσω της συμμετοχής του/της στις επιτροπές του Κέντρου.
  13. Συνεργάζεται με του Τεχνολόγους της Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας για τη διενέργεια απεικονιστικών εξετάσεων ακολουθώντας τα ορθά πρωτόκολλα.
  14. Συμμετέχει σε ογκολογικά συμβούλια/συνεδρίες ανάλογα με την εξειδίκευση του/της.
  15. Είναι υπεύθυνος/η για την κλινική διαχείριση των ασθενών που παρακολουθεί εντός των πλαισίων της εξειδικευμένης μονάδας με την οποία ασχολείται καθώς και για την παραπομπή τους σε άλλες ειδικότητες εντός ή εκτός Κέντρου όπου αυτό κρίνεται αναγκαίο.
  16. Συμμετέχει σε εκπαιδευτικά προγράμματα, συνέδρια, σεμινάρια, διαλέξεις και άλλες εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στο Κέντρο, σε εθνικό ή/και διεθνές επίπεδο και στόχο έχουν την επιμόρφωση του προσωπικού υγείας στα θέματα καρκίνου.
  17. Διασφαλίζει ότι, το υποστηρικτικό προσωπικό είναι άρτια εκπαιδευμένο και διαθέτει τις κατάλληλες δεξιότητες ώστε να παρέχει αποτελεσματική φροντίδα στους ασθενείς.
  18. Ενημερώνεται γύρω από τις επιστημονικές εξελίξεις που σχετίζονται με την εξειδίκευση του/της, μέσω της συμμετοχής του/της σε επιστημονικά συνέδρια, σεμινάρια, διαλέξεις, επιστημονικά συμβούλια, επιτροπές κλπ.
  19. Εφαρμόζει τις νέες βέλτιστες πρακτικές κατά την εκτέλεση της εργασίας του/της διασφαλίζοντας πως οι ασθενείς θα απολαμβάνουν τα μέγιστα δυνατά οφέλη.
  20. Συμμετέχει στη διατήρηση, ενημέρωση και διάχυση κλινικών πληροφοριών, ούτως ώστε να διευκολύνει τη λήψη κλινικών και διοικητικών αποφάσεων.
  21. Συμμετέχει στην ανάπτυξη δικτύων κλινικής δραστηριότητας, έρευνας και εκπαίδευσης.
  22. Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα σχετικά με τη θέση του/της, τα οποία θα ανατεθούν έπειτα από συνεννόηση με τη Διευθύντρια Τμήματος Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας.

Ωράριο Εργασίας:

  • Πενθήμερη εργασία (Δευτέρα-Παρασκευή), 40 ώρες την εβδομάδα
  • Απαιτείται ευελιξία ως προς τη διαμόρφωση του ωραρίου εργασίας ούτως ώστε να διευκολύνεται η εξυπηρέτηση των ασθενών
  • Ο Ιατρός καλείται να συμμετέχει σε πρόγραμμα υπηρεσίας «αναμονής κλήσης» (on-call) με επιπρόσθετη χρηματική αποζημίωση.

Μισθολογικές απολαβές και άλλα ωφελήματα:

Προσφέρεται ελκυστικό πακέτο απολαβών και ωφελημάτων αναλόγως προσόντων και εμπειρίας του υποψηφίου.

Στα ωφελήματα που παρέχονται περιλαμβάνεται:

  • Η καταβολή ταμείου προνοίας
  • 25 ημέρες ετήσια άδεια ανάπαυσης.
  • 15 ημέρες ετήσια εκπαιδευτική άδεια.

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Κατοχή πτυχίου Ιατρικής
  • Κατοχή Πιστοποιητικού Ειδικότητας στην Ακτινολογία σύμφωνα με τον περί Εγγραφής Ιατρών Νόμο
  • Εγγραφή ή πρόθεση εγγραφής στο Μητρώο Ιατρών Κύπρου
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας.
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, ομαδικότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία

Επιπρόσθετα προσόντα:

  • Εμπειρία/εξειδίκευση στην απεικόνιση μαστού ή/και
  • Εμπειρία/εξειδίκευση στην απεικόνιση Μαγνητικής Τομογραφίας.

Μπορείτε να βρείτε το πλήρες κείμενο της θέσης εδώ

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με:

  • Δρ Χλόη Συμεωνίδου (Διευθύντρια Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας), email chloe.symeonidou@bococ.org.cy
  • Κύριο Πάνο Εργατούδη (Γενικός Διευθυντής), email: Panos.Ergatoudes@bococ.org.cy

Οι αιτήσεις δήλωσης ενδιαφέροντος μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω του ακόλουθου συνδέσμου https://bit.ly/4bfIfVA

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: Κυριακή 19 Μαΐου 2024