Ψάξε τώρα

Οργανισμός Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (ΟΚΥπΥ) - Τηλεφωνητές/ριες

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#CA66458
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Ο Οργανισμός Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με τις πρόνοιες του περί Ίδρυσης Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας Νόμο του 2017 (Ν. 73(I)/2017) και τους περί Ίδρυσης Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (Γενικών) Κανονισμών του 2017, πιθανόν προκύψει η ανάγκη για απασχόληση Τηλεφωνητών στον Οργανισμό Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας, οι οποίες αφορούν τοποθετήσεις ως εξής:

  • Επαρχία Λευκωσίας
  • Επαρχία Λάρνακας
  • Επαρχία Αμμοχώστου
  • Επαρχία Λεμεσού
  • Επαρχία Πάφου

Οι θέσεις είναι Πρώτου Διορισμού. Ο ετήσιος μισθός είναι €16.368,08 που θα καταβάλλεται σε δεκατρείς (13) ισόποσες δόσεις, δώδεκα από αυτές στο τέλος κάθε μήνα και η δέκατη τρίτη δόση αναλογεί στον δέκατο τρίτο μισθό και μισθοδοτική αύξηση κάθε τρία (3) χρόνια όπως θα καθορίζεται από το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών

Υγείας. Στον πιο πάνω μισθό προστίθεται και τιμαριθμικό επίδομα σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Σημείωση:

Ο ακαθάριστος μισθός υπόκειται σε μειώσεις στις απολαβές που επιβλήθηκαν με τον περί της Μείωσης Απολαβών και των Συντάξεων των Αξιωματούχων, Εργοδοτουμένων και Συνταξιούχων της Κρατικής Υπηρεσίας και του Ευρύτερου Δημόσιου Τομέα Νόμο, Ν. 168(Ι)/2012. Ανεξάρτητα από τις διατάξεις οποιουδήποτε άλλου Νόμου ή Κανονισμού ή συμβολαίου απασχόλησης που ρυθμίζει τη μισθοδοσία του προσωπικού, πρόσωπα που προσλαμβάνονται στις κατώτερες θέσεις των υφιστάμενων δομών θα λαμβάνουν κατά τα δύο πρώτα έτη της απασχόλησής τους, μισθό μειωμένο κατά δέκα τοις εκατό (10%) σε σχέση με τον βασικό μισθό που αναφέρεται για την οικεία θέση συν τις εκάστοτε ισχύουσες γενικές και τιμαριθμικές αυξήσεις. Με τη συμπλήρωση είκοσι τεσσάρων (24) μηνών απασχόλησης στους υπό αναφορά μειωμένους μισθούς, το προσωπικό θα τοποθετείται στον βασικό μισθό που αναφέρεται για την οικεία συν τις εκάστοτε ισχύουσες γενικές και τιμαριθμικές αυξήσεις. Ενδεχόμενη προηγούμενη υπηρεσία ή απασχόληση με μειωμένο μισθό στον Οργανισμό ή με μειωμένη κλίμακα εισδοχής στη δημόσια υπηρεσία, συμψηφίζεται με την απασχόληση με μειωμένο μισθό θέσης στον Οργανισμό, για σκοπούς συμπλήρωσης των είκοσι τεσσάρων μηνών. Σημειώνεται ότι για την εφαρμογή της εν λόγω μείωσης ισχύουν οι εξαιρέσεις, οι οποίες αναφέρονται στον υπό αναφορά Νόμο.

Α. Απαιτούμενα Προσόντα:

(1) Στην περίπτωση υποψηφίου που δεν είναι τυφλός ή ανάπηρος απαιτείται απολυτήριο αναγνωρισμένης Σχολής Μέσης Εκπαίδευσης.

(2) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας.

(3) Η καλή γνώση της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας, θα αποτελεί πλεονέκτημα. Η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους/τις υποψηφίους/υποψήφιες είτε μέσω αποδεκτών τεκμηρίων είτε μέσω εξετάσεων μέχρι την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων. Κατάλογος των αποδεκτών για σκοπούς της πλήρωσης της παρούσας θέσης «Τεκμηρίων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).

(4) Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία τηλεφωνητή θα αποτελεί πλεονέκτημα.

(5) Ακεραιότητα χαρακτήρα και ιδιαίτερα καλοί τρόποι συμπεριφοράς, εχεμύθεια, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία, ευθυκρισία, ικανότητα αποτελεσματικής συνεργασίας, ευχέρεια λόγου και ενσυναίσθηση.

Σημειώσεις:

(1) Κατά την πλήρωση της θέσης θα εφαρμόζονται οι διατάξεις του περί Προσλήψεως Εκπαιδευμένων Τυφλών Τηλεφωνητών στη θέση Τηλεφωνητή στη Δημόσια Υπηρεσία και Εκπαιδευτική Υπηρεσία και στα Νομικά

Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου (Ειδικές Διατάξεις) Νόμου του 1998 (Αρ. 17/88).

(2) Οι υπάλληλοι που θα διοριστούν θα εργάζονται, όπου απαιτείται από τις ανάγκες του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας και του Νοσηλευτηρίου, είτε με σύστημα βάρδιας είτε με ειδικά ωράρια, όπως θα καθοριστεί σε κάθε περίπτωση.

Β. Καθήκοντα και ευθύνες:

(1) Διαπεραίωση εσωτερικών και εξωτερικών κλήσεων και χειρισμός τηλεφωνικού πίνακα.

(2) Επικοινωνία με ιατρούς και άλλους επαγγελματίες υγείας και σύνδεση με τμήματα/κλινικές από εξωτερικούς ιατρούς υπηρεσίες/φορείς.

(3) Συντονισμός και κλήση ομάδας έκτακτης ανάγκης.

(4) Πληροφορίες και ενημέρωση πολιτών.

(5) Εξυπηρέτηση του Τμήματος Ατυχημάτων και Επειγόντων Περιστατικών.

(6) Εφαρμόζει μέσα στα πλαίσια των καθηκόντων του το πρωτόκολλο πυρκαγιάς.

(7) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του/της ανατεθούν.

(8) Σε περίπτωση που ο κάτοχος της θέσης δεν είναι τυφλός, δυνατόν να κληθεί να εκτελεί γενικά βοηθητικά γραφειακά καθήκοντα, όπως διεκπεραίωση του ταχυδρομείου, καταχώρηση αλληλογραφίας, τήρηση απλών στατιστικών και άλλων στοιχείων, κ.ά.

Σημειώσεις:

α) Ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας και την πείρα του/της υπαλλήλου αναμένεται από αυτόν/αυτήν να εκτελεί τα καθήκοντά του/της σε αυξημένο βαθμό ευθύνης και δύναται να ανατεθούν σε αυτόν/αυτήν πιο υπεύθυνα καθήκοντα μεταξύ των οποίων ο έλεγχος της εργασίας, η καθοδήγηση και η εκπαίδευση.

β) Ο/Η κάτοχος της θέσης δύναται να τοποθετείται ή να μετακινείται ή να μετατίθεται σε τμήματα εντός του Οργανισμού Παγκύπρια, όταν και εφόσον οι επιχειρησιακές ανάγκες το απαιτούν.

Γ. Διάρκεια Απασχόλησης:

(1) Η απασχόληση θα είναι για τριετή θητεία, υπό τους γενικούς και ειδικούς όρους πρότυπου συμβολαίου, το οποίο θα μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου σύμφωνα με τις διατάξεις του περί Εργοδοτουμένων με Εργασία Ορισμένου

Χρόνου (Απαγόρευση Δυσμενούς Μεταχείρισης) Νόμου και των προνοιών των «οι περί Ίδρυσης του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (Γενικοί) Κανονισμοί του 2017».

(2) Οι πρώτοι δεκαοκτώ (18) μήνες υπηρεσίας θεωρούνται ως δοκιμαστική περίοδος κατά την οποία ο Οργανισμός επιφυλάσσει πλήρως το δικαίωμά του να τερματίσει το συμβόλαιο κατά την απόλυτη κρίση του, χωρίς προειδοποίηση ή χωρίς οποιαδήποτε αποζημίωση.

(3) Η απασχόληση μπορεί να τερματιστεί οποτεδήποτε είτε από τον εργοδότη είτε από τον/την εργοδοτούμενο/ εργοδοτούμενη, αφού δοθεί η αναγκαία προειδοποίηση που προβλέπεται στους περί Τερματισμού Απασχολήσεως Νόμους.

(4) Σε περίπτωση που η εργασία για την οποία έγινε η πρόσληψη παύσει να υφίσταται πριν τη λήξη της παρούσας σύμβασης απασχόλησης, αυτή θα τερματίζεται σύμφωνα με τον περί Τερματισμού Απασχόλησης Νόμο.

(5) Η περίοδος απασχόλησης περιλαμβάνει και την άδεια που κερδίζεται κατά τη διάρκεια της απασχόλησης.

Δ. Γενικές Προϋποθέσεις Διορισμού:

(1) Κανένας δε διορίζεται στον Οργανισμό, εκτός εάν είναι πολίτης της Δημοκρατίας ή πολίτης κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης:

Νοείται ότι, το Υπουργικό Συμβούλιο δύναται να επιτρέψει σε ειδική περίπτωση, για εξυπηρέτηση του δημόσιου συμφέροντος, όπως πρόσωπο που δεν είναι πολίτης της Δημοκρατίας ή κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης υποβάλει αίτηση για διορισμό, σύμφωνα με τις διατάξεις των «οι περί Ίδρυσης του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (Γενικοί ) Κανονισμοί του 2017», όπως αυτοί εκάστοτε τροποποιούνται και σε περίπτωση επιλογής του, αυτό μπορεί να διοριστεί:

(i) Με σύμβαση για ορισμένο χρονικό διάστημα, ή

(ii) πάνω σε μόνιμη βάση, αν το εν λόγω πρόσωπο είχε απασχοληθεί στη δημόσια υπηρεσία ή τον Οργανισμό με σύμβαση για περίοδο όχι μικρότερη από τέσσερα (4) έτη.

(2) Κανένας δεν διορίζεται στον Οργανισμό Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας εκτός αν συμπλήρωσε την ηλικία των δεκαεπτά (17) ετών και, νοουμένου ότι πρόκειται για πολίτη της Δημοκρατίας, έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νομίμως από αυτές.

(3) Η κρίση επί της αξίας των υποψηφίων μπορεί να απαιτήσει από αυτούς να προσέλθουν σε προφορική ή/και γραπτή εξέταση.

Πέραν των πιο πάνω, ως προς τους όρους απασχόλησης θα εφαρμόζονται «οι περί Ίδρυσης του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (Γενικοί) Κανονισμοί του 2017», όπως αυτοί εκάστοτε τροποποιούνται. Σε περίπτωση

που οποιοδήποτε ζήτημα δεν ρυθμίζεται από τους ανωτέρω Κανονισμούς, θα εφαρμόζονται οι ισχύοντες Εσωτερικοί Κανονισμοί του Οργανισμού.

E. Υποβολή Αιτήσεων:

(1) Αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά στην Ελληνική γλώσσα μέσω της ιστοσελίδας του ΟΚΥπΥ στον ακόλουθο σύνδεσμο https://shso.org.cy, μέχρι την Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024 και ώρα 14:30. Αιτήσεις που υποβάλλονται εκπρόθεσμα, δεν θα λαμβάνονται υπόψη.

(2) Για πληροφορίες ή/και βοήθεια μπορείτε να αποτείνεστε στα τηλέφωνα 22212846, 22212847.

(3) Όλες οι αιτήσεις πρέπει να συμπληρώνονται κατάλληλα και να περιέχονται σε αυτές με ακρίβεια, όλα τα ζητούμενα στοιχεία και να τεκμηριώνονται με τα αναγκαία πιστοποιητικά.

(4) Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση υποβολής περισσότερων από μία αιτήσεων θα ληφθεί υπόψη η τελευταία αίτηση