Ψάξε τώρα

Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων (Τμήμα Δημοσίων Έργων) - 2 θέσεις Εκτελεστικών Μηχανικών με κατεύθυνση τη Συγκοινωνιολογία καθορισμένης διάρκειας

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#CA66198
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση / Προσωρινή

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΡΓΟΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ,

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ (ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ)

ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ/ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΩΝ

Το Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων (Τμήμα Δημοσίων Έργων) ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με τις πρόνοιες του περί της Ρύθμισης της Απασχόλησης Εργοδοτουμένων Αορίστου και Εργοδοτουμένων Ορισμένου Χρόνου στη Δημόσια Υπηρεσία Νόμου του 2016 (Ν. 70(Ι)/2016), προκύπτει ανάγκη για απασχόληση δύο (2) Εκτελεστικών Μηχανικών με κατεύθυνση τη Συγκοινωνιολογία καθορισμένης διάρκειας στο Τμήμα Δημοσίων Έργων για κάλυψη ανάγκης προσωρινής φύσεως μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2027. Η απασχόληση αφορά χρηματοδοτούμενη δράση από την Ευρωπαϊκή Ένωση (χρηματοδοτικός μηχανισμός «Διευκόλυνση Συνδέοντας την Ευρώπη», Connecting Europe FacilityCEF) και συγκεκριμένα χρηματοδοτείται μέσω Τεχνικής Βοήθειας που παρέχεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση στην Κύπρο για την υποστήριξη της ομάδας διαχείρισης των έργων και δράσεων που προωθούνται για την ολοκλήρωση του Κεντρικού Διαδρόμου του Διευρωπαϊκού Δικτύου Μεταφορών (ΔΕΔ-Μ) στον οποίο συμμετέχει η Κύπρος (ήτοι του Orient/ East-Med ή όπως αυτός θα τροποποιηθεί βάσει του αναθεωρημένου Κανονισμού για το ΔΕΔ-Μ), καθώς και την υλοποίηση των απαιτούμενων δράσεων σε ότι αφορά την παρακολούθηση και την εξέλιξη των εργασιών των έργων που χρηματοδοτούνται από το CEF, ως επίσης και την ανταλλαγή δεδομένων και πληροφοριών διά μέσου του εργαλείου της Επιτροπής “TENtec”. Σημειώνεται ότι το συμβόλαιο εργοδότησης δύναται να διακοπεί νωρίτερα από την 31η Δεκεμβρίου 2027, σε περίπτωση ολοκλήρωσης των εργασιών που αφορούν την Τεχνική Βοήθεια πριν από την ημερομηνία αυτή. Η μισθοδοτική κλίμακα της θέσης είναι η Α9, Α11 και Α12, σύμφωνα με τις εκάστοτε προβλέψεις της Νομοθεσίας.

Τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα έχουν ως εξής:

2. Καθήκοντα και Ευθύνες:

(α) Συλλέγει και επεξεργάζεται κυκλοφοριακά, χωρομετρικά και περιβαλλοντικά στοιχεία για έργα του Διευρωπαϊκού Δικτύου Μεταφορών (ΔΕΔ-Μ) περιλαμβανομένων των Έργων του Κεντρικού Διαδρόμου στον οποίο συμμετέχει η Κύπρος και Έργων τα οποία εντάσσονται στους αστικούς κόμβους του ΔΕΔ-Μ.

(β) Ετοιμάζει και ελέγχει μελέτες για έργα του Διευρωπαϊκού Δικτύου Μεταφορών (ΔΕΔ-Μ) περιλαμβανομένων και των Έργων του Κεντρικού Διαδρόμου στον οποίο συμμετέχει η Κύπρος.

(γ) Συντονίζει, ελέγχει και εποπτεύει έργα του ΔΕΔ-Μ που μελετούνται και επιβλέπονται από Ιδιώτες Συμβούλους περιλαμβανομένων και των Έργων του Κεντρικού Διαδρόμου στον οποίο συμμετέχει η Κύπρος.

(δ) Παρακολουθεί συστηματικά την πρόοδο των εργασιών των έργων/δράσεων που συγχρηματοδοτούνται από τη Διευκόλυνση Συνδέοντας την Ευρώπη ώστε να τηρούνται τα χρονοδιαγράμματα και οι απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με βάση τη συμφωνία που σε κάθε Έργο υπογράφεται μεταξύ του Δικαιούχου και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

(ε) Για την εκτέλεση των καθηκόντων του/της ο/η υπάλληλος χρησιμοποιεί τον απαραίτητο τεχνολογικό και άλλο εξοπλισμό καθώς και τα απαραίτητα προγράμματα όπως MS-Office και AutoCAD.

(στ) Ετοιμάζει έγγραφα, εκθέσεις και παραδοτέα στην Ελληνική ή Αγγλική γλώσσα για την πολιτική/ στρατηγική των μεταφορών και τα έργα του ΔΕΔ-Μ και συμπληρώνει αιτήσεις για υποβολή προτάσεων για χρηματοδότηση έργων του Υπουργείου Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων από Ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

(ζ) Διεξάγει την απαραίτητη αλληλογραφία και τηρεί πρακτικά όπου απαιτείται.

(η) Εκπροσωπεί τα Τμήματα του Υπουργείου Μεταφορών Επικοινωνιών και Έργων περιλαμβανομένης και της Αρχής Λιμένων Κύπρου ως επίσης όπου αυτό απαιτηθεί για το Υπουργείο Άμυνας και το Υφυπουργείο Ναυτιλίας σε συνεδρίες εντός και εκτός Κύπρου. Επίσης, εκπροσωπεί το Τμήμα Δημοσίων Έργων σε τεχνικές επιτροπές όπως αυτές θα προκύψουν από τις ανάγκες των Έργων του ΔΕΔ-Μ.

(θ) Αναλαμβάνει τη διοργάνωση ημερίδων και συναντήσεων που σχετίζονται με τα έργα του ΔΕΔ-Μ.

(ι) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του/της ανατεθούν.

3. Απαιτούμενα προσόντα:

(1) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν στην Πολιτική Μηχανική.

(2) Μεταπτυχιακό Δίπλωμα διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους στη Συγκοινωνιολογία επιπέδου Master ή Διδακτορικού.

(3) Εγγραφή ως μέλους του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου στους κλάδους πολιτικής μηχανικής, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.

(4) Ακεραιότητα χαρακτήρα, διοικητική και οργανωτική ικανότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

(5) Αποδεδειγμένη μονοετής (1) τουλάχιστον πείρα σχετική με τα καθήκοντα της θέσης.

(6) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας όπως καθορίζονται από τα Τεκμήρια Γνώσης Γλωσσών της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας και τα οποία βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).

Σημ.: Αναφορικά με τους υποψηφίους-

(i) Των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Ελληνική και δεν έχουν απολυτήριο Ελληνικού Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης· και

(ii) οι οποίοι, δυνάμει του Άρθρου 2.3 του Συντάγματος, επέλεξαν να ανήκουν στην Ελληνική κοινότητα, απαιτείται μόνο καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, νοουμένου ότι θα έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

4. Οι αιτητές πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτες Κράτους Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

5. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποταθείτε στην κα Αναστασία Χρυσαφίνη στο τηλέφωνο 22800243. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση στο Ειδικό Έντυπο το οποίο μπορούν να προμηθευτούν από το Τμήμα Δημοσίων Έργων, ή από την ιστοσελίδα του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης και Προσωπικού

(https://www.mof.gov.cy/mof/papd/papd.nsf/page93_gr/page93_gr?OpenDocument).

6. Το έντυπο πρέπει να συμπληρώνεται κατάλληλα και να περιέχονται σε αυτό με ακρίβεια όλα τα ζητούμενα στοιχεία περιλαμβανομένων και των ημερομηνιών προηγούμενης και τρέχουσας απασχόλησης του αιτητή και να τεκμηριώνονται με τα αναγκαία πιστοποιητικά (αντίγραφα απολυτηρίου, αντίγραφα διπλώματος ή πτυχίου με αναλυτική βαθμολογία, βεβαιώσεις προηγούμενης σχετικής πείρας, αντίγραφο απόδειξης πληρωμής εισφορών Κοινωνικών Ασφαλίσεων, λευκό ποινικό μητρώο, βεβαιώσεις γνώσης γλωσσών κ.ά.). Η εργασιακή πείρα πρέπει να επιβεβαιώνεται πέραν της υποβολής γενικών αποδεικτικών στοιχείων (π.χ. τα στοιχεία των κοινωνικών ασφαλίσεων) και από την υποβολή βεβαίωσης από τους εργοδότες/οργανισμούς στους οποίους εργάστηκε ο/η αιτητής/αιτήτρια, ή άλλα ισοδύναμα αποδεικτικά της έγκρισης της αρμόδιας Επιτροπής Αξιολόγησης των αιτήσεων, τα οποία να αναφέρουν τη θέση την οποία κατείχε (με ημερομηνίες, μήνα/έτος), τα καθήκοντα της θέσης, τα έργα στα οποία συμμετείχε (με χρονική αναφορά στα βασικά τους στοιχεία όπως, η χρονική διάρκεια, το περιεχόμενο κλπ) και το ρόλο που ο/η αιτητής/αιτήτρια είχε σε αυτά, ώστε να τεκμηριώνεται επαρκώς η απόκτηση σχετικής πείρας. Τα πρωτότυπα να παρουσιαστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο. Τονίζεται ότι η απουσία αποδεικτικών για τα ελάχιστα απαιτούμενα προσόντα ή με βάση τις απαιτήσεις του έντυπου της αίτησης σημαίνει αποκλεισμός από τη διαδικασία.

7. Οι αιτήσεις θα πρέπει να παραδοθούν, έναντι απόδειξης παραλαβής, στο Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, Αχαιών 28, 1424 Λευκωσία, στο Γραφείο της κας Αναστασία Χρυσαφίνη (Γρ. 309), μεταξύ των ωρών 8.30 π.μ. και 2.30 μ.μ. ή να αποσταλούν μέσω Ταχυδρομείου με συστημένη επιστολή όχι αργότερα από τις 19 Απριλίου 2024. Στο εξωτερικό μέρος του φακέλου να αναγράφεται «Αίτηση για τη θέση ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ/ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥ για συγχρηματοδοτούμενα Έργα από τη Διευκόλυνση CEF».

Σημ.: Σε περίπτωση ισοβαθμίας λαμβάνονται υπόψη: (α) Η ημερομηνία απόκτησης του Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών. (β) Η πείρα σε σχέση με τα καθήκοντα της θέσης.