Ψάξε τώρα

Ιατρός Ακτινολόγος

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#GO23975
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Ελάτε στην Ομάδα μας!

Το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο ζητεί να προσλάβει Ιατρό Ακτινολόγο

Απαραίτητα προσόντα:

  • Εγγραφή στο Μητρώο Ιατρών Κύπρου.

  • Κατοχή Πιστοποιητικού Ειδικότητας σύμφωνα με τον περί εγγραφής Ιατρών νόμο.

  • Κατοχή, σε ισχύ, άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

  • Πολύ καλή γνώση της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας.

Ως επιπρόσθετα προσόντα θεωρούνται:

  • Προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση.

Περιγραφή θέσης εργασίας | Σχέδιο Υπηρεσίας:

Στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών φροντίδας υγείας από το Κέντρο, ο Ιατρός οφείλει να συμβάλει αποτελεσματικά προς επίτευξη όλων των στόχων. Με ευαισθησία και υψηλό αίσθημα ευθύνης αντιμετωπίζει με κατανόηση και σεβασμό τους ασθενείς. Ειδικότερα:

  1. Εκτελεί καθήκοντα Ιατρού στο Κέντρο ως ακολούθως:

    • Έχει την ευθύνη της παρακολούθησης και καθοδήγησης του χειρισμού των μηχανημάτων της Διαγνωστικής & Επεμβατικής Ακτινολογίας με λεπτομερή και συστηματικό έλεγχο όλων των παραμέτρων (πρωτοκόλλων) που την διέπουν.

    • Φροντίζει και ελέγχει για τη σωστή εφαρμογή της ακτινοπροστασίας στους χώρους με ιονίζουσες ακτινοβολίες και γενικά για την πιστή τήρηση των όρων ακτινοπροστασίας στους χώρους όπου εργάζεται.

    • Συνεργάζεται με τους Τεχνολόγους της Διαγνωστικής & Επεμβατικής Ακτινολογίας για τη διενέργεια των απεικονιστικών εξετάσεων ακολουθώντας τα ορθά πρωτόκολλα. Οι εξετάσεις αφορούν τόσο στην πρόληψη, όσο και στον προγραμματισμό και σταδιοποίηση της σωστής εφαρμογής θεραπείας. Γνωματεύει επί των σχετικών ιατρικών εξετάσεων.

    • Ενημερώνει, εφόσον αναγκαιοί, τους Τεχνολόγους Διαγνωστικής & Επεμβατικής Ακτινολογίας, να προβαίνουν συχνά σε έλεγχο για τη ορθή λειτουργία των μηχανημάτων καθώς και για τον ασφαλή τρόπο χειρισμού τους.

    • Συμμετέχει στις διαδικασίες της Επεμβατικής Ακτινοδιαγνωστικής, εφόσον υπάρχει η κατάλληλη εκπαίδευση, η ορθή προετοιμασία και με αναγκαία προϋπόθεση την έγκριση από τον Διευθυντή του Τμήματος.

    • Μεριμνά για την καθαριότητα των μηχανημάτων και του χώρου όπου εργάζεται.

    • Φροντίζει για την παρακολούθηση και μεριμνά για την αναπλήρωση των αναλώσιμων προϊόντων που χρησιμοποιούνται κατά τη διενέργεια των διαγνωστικών εξετάσεων.

    • Συντάσσει γραπτή έκθεση για προβλήματα που πιθανώς να προκύψουν και που αφορούν σε όποιο θέμα του Τμήματος και την κοινοποιεί στον Διευθυντή του Τμήματος.

    • Παρέχει την ενδεδειγμένη πληροφόρηση στους ασθενείς και επεξηγεί τη διαδικασία της κάθε εξέτασης καθώς και την αντιμετώπιση πιθανών παρενεργειών, με γνώμονα την αξιοπρέπεια του ατόμου.

    • Ενεργεί πάντοτε στο πλαίσιο της ασφάλειας και της ευγένειας απέναντι στους ασθενείς και στο προσωπικό του Κέντρου εφαρμόζοντας όλες τις διαδικασίες υπό το αίσθημα του υψηλού επαγγελματισμού.

    • Τηρεί αρχεία και στοιχεία των ασθενών και ετοιμάζει έγγραφα σχετικά με την εξέταση τους, στα οποία έχει το δικαίωμα πρόσβασης, με γνώμονα πάντοτε τη διαφύλαξη του ιατρικού απορρήτου και την τήρηση των κανονισμών προστασίας προσωπικών δεδομένων.

    • Αναφέρει πρώτα στον Διευθυντή του Τμήματος και στη συνέχεια στους υπεύθυνους Φυσικούς τις οποιεσδήποτε αποκλίσεις από την ορθή λειτουργία των μηχανημάτων και συστημάτων Ακτινοδιαγνωστικής.

    • Διενεργεί εξετάσεις (αν κριθεί αναγκαίο) και προχωρεί σε θεραπευτικές μεθόδους. Συνταγογράφηση φαρμάκων, τα οποία είναι δυνατόν να επιβαρύνουν αισθητά τον προϋπολογισμό του Κέντρο, λαμβάνει χώρα μόνο μετά από συνεννόηση και έγκριση του Διευθυντή του Τμήματος.

    • Λαμβάνει πάντοτε υπόψη την επιθυμία του ασθενή και πράττει αναλόγως όταν αυτός εκφράζει τη θέληση να εξεταστεί από άλλον ιατρό ή να μεταφερθεί σε άλλο Κέντρο.

    • Αναλαμβάνει τις διάφορες αρμοδιότητες και θέσεις εντός του Τμήματος, μόνο μετά από απόφαση του Διευθυντή του Τμήματος ο οποίος έχει την ευθύνη για την οργάνωση της εργασίας ή/και της Διοίκησης.

  2. Αντιπροσωπεύει, αν του ζητηθεί, το Τμήμα Διαγνωστικής & Επεμβατικής Ακτινολογίας του Κέντρου σε διεπιστημονικά συμβούλια εντός ή/και εκτός του Κέντρου.

  3. Οφείλει να επιμορφώνεται σε θέματα που αφορούν στην ειδικότητα του και να παρουσιάζει τα θέματα αυτά στους συναδέλφους του μετά από συνεννόηση με τον Διευθυντή του Τμήματος. Τα έξοδα συμμετοχής σε επιστημονικά συνέδρια και του κόστους μεταφοράς σε αυτά βαρύνουν το Κέντρου αν και εφ’ όσον υπάρχει πρώτα έγκριση από την Επιτροπή Προώθησης Εκπαιδευτικής Κατάρτισης.

  4. Προχωρεί στη συγγραφή επιστημονικών συγγραμμάτων, η οποία θα υποστηρίζεται και θα επιχορηγείται αναλόγως από το Κέντρο.

  5. Είναι υπεύθυνος για την άσκηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων του απέναντι στον Σύλλογο Ιατρών Κύπρου, ανεξαρτήτως των υποχρεώσεων του απέναντι στο Κέντρο.

  6. Ασκεί τις ιατρικές του πράξεις σε διάγνωση και θεραπεία με δική του υπευθυνότητα στο πλαίσιο της Ιατρικής Δεοντολογίας και είναι υπόλογος απέναντι στον Νόμο.

  7. Οφείλει να είναι ευπρεπώς ενδεδυμένος με ένδυση που του παρέχεται από το Κέντρο. Η ενδυμασία αποτελεί περιουσία του Κέντρου.

  8. Αναφέρει έγκαιρα και γραπτώς στη Διοίκηση την πρόθεση του για παράλληλη έμμισθη απασχόληση εκτός του Κέντρου. Το Κέντρο διατηρεί το δικαίωμα να μην επιτρέψει στον ιατρό την παράλληλη έμμισθη απασχόληση στην περίπτωση που επηρεάζονται τα συμφέροντα του Κέντρου ή των ασθενών του. Σε καμία περίπτωση επιτρέπεται λόγω της παράλληλης έμμισθης ενασχόλησης του να επηρεαστεί η ιατρική περίθαλψη των ασθενών του Κέντρου.

  9. Ο ιατρός αναλαμβάνει την υποχρέωση να διαφυλάττει την εμπιστευτικότητα και τον απόρρητο χαρακτήρα δεδομένων, πληροφοριών και κάθε άλλου υλικού που πρόκειται να γνωστοποιηθεί εντός του Τμήματος. Πληροφορίες που διοχετεύονται προς τα άλλα Τμήματα ή προς τα άλλα Ιατρικά Κέντρα γίνεται μόνο μετά από συνεννόηση και έγκριση από τον Διευθυντή του Τμήματος.

  10. Συνεργάζεται με όλους τους εργαζόμενους στο Κέντρο με γνώμονα τη βέλτιστη εξυπηρέτηση των ασθενών.

  11. Συμμετέχει στις εφημερίες του Κέντρου.

Σημειώνεται, επίσης, ότι το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο διατηρεί το δικαίωμα για αλλαγές στο Σχέδιο Υπηρεσίας ανά πάσα στιγμή αφού ο εργοδοτούμενος είναι δυνατό να εκτελέσει οποιαδήποτε άλλα, συναφή με τη θέση καθήκοντα, του ανατεθούν.

Εάν πιστεύετε στο λειτούργημα που επιτελείται στο Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά!