Ψάξε τώρα

Investments Analyst (Τμήμα Επενδυτικών Υπηρεσιών), Λευκωσία – IAN/09/20

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#HA20710
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

Πελάτης μας, μεγάλη ασφαλιστική εταιρία, ζητά να προσλάβει προσοντούχο άτομο με γνώσεις σε επενδυτικά και χρηματοοικονομικά θέματα, για το Τμήμα Επενδυτικών Υπηρεσιών της Εταιρείας στη Λευκωσία.

Κύρια καθήκοντα θέσης

  • Διαχείριση εσωτερικών επενδυτικών ταμείων
  • Επιλογή και παρακολούθηση εξωτερικών υποδιαχειριστών επενδύσεων
  • Έρευνα και ανάλυση διεθνών αγορών και παγκόσμιας οικονομίας
  • Περιοδική ενημέρωση εσωτερικών και εξωτερικών πελατών σε σχέση με τα επενδυτικά ταμεία
  • Ετοιμασία και παρουσίαση ενημερωτικού υλικού σχετικού με επενδύσεις
  • Οποιαδήποτε άλλα συναφή καθήκοντα

Απαιτούμενα προσόντα

  • Καλή γνώση επενδυτικών / χρηματοοικονομικών θεμάτων
  • Δίπλωμα Πανεπιστημίου σε Χρηματοοικονομικά, Επενδυτικά, Οικονομικά ή άλλο συναφή κλάδο.  Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε ένα από τους πιο πάνω κλάδους θα θεωρηθεί πλεονέκτημα
  • Κατοχή του επαγγελματικού τίτλου CFA θα θεωρηθεί πλεονέκτημα
  • Πολύ καλή γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας
  • Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές δεξιότητες, πρωτοβουλία και ικανότητα ανεξάρτητης δράσης
  • Πολύ καλή γνώση MS Office