Find a Job

Μηχανικός Πωλήσεων Προϊόντων Κλιματισμού – Λεμεσός / Cooling Systems Sales Engineer – Limassol

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CM09398
Type: Full time

Εκ μέρους πελάτη μας, ομίλου εταιρειών που δραστηριοποιείται στoν τομέα της ενέργειας, αναζητούμε υπεύθυνο και δραστήριο άτομο για τη θέση του Μηχανικού Πωλήσεων Προϊόντων Κλιματισμού, για τα γραφεία τους στη Λεμεσό.

Υπευθυνότητες / Καθήκοντα:

  • Επικοινωνία με πελατολόγιο και καταγραφή ζητήσεων.
  • Επίσκεψη (εφόσον απαιτείται) και αυτοψία χώρων.
  • Μελέτη χώρων  - κατασκευή σχεδίων – σχεδιασμός εγκατάστασης.
  • Διαστασιολόγηση μηχανημάτων και εύρεση αντίστοιχου προμηθευτή/ών.
  • Κοστολόγηση μηχανημάτων – εργασιών και σύνταξη προσφορών.
  • Αποστολή προσφορών και επικοινωνία με πελάτη.
  • Παρακολούθηση προσφορών και αναπροσαρμογή τους εφόσον απαιτείται.
  • Εφόσον πραγματοποιηθεί ενημέρωση υπευθύνων / εμπλεκομένων.
  • Συμμετοχή ή και βοήθεια στον εργοδηγό για την ορθή περάτωση του έργου – επικοινωνία συνεχή με υπεργολάβους / τεχνικούς.
  • Προμήθεια σε συνεργασία με εργοδηγό, απαραίτητων υλικών κλπ.
  • Ενημέρωση στρατηγικής πωλήσεων εταιρείας και στόχων.
  • ‘Έλεγχος αγοράς και αξιολόγηση κοστολογίων.
  • Διαχείριση παραπόνων πελατών, ενημέρωση υπευθύνων και εύρεση λύσεων
  • Ενημέρωση νέων προϊόντων ή βελτιώσεων σε υπάρχοντα.
  • Τήρηση και εμπλουτισμός αρχείων τεχνικών φυλλαδίων και λοιπών φυλλαδίων (πχ. prospect προϊόντων).
  • Συμμετοχή ή / και συνεννόηση με πελάτες για εισπράξεις.

Απαιτούμενα προσόντα :

  • Πτυχίο ή/και Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε κλάδο Μηχανικής (Μηχανολογία, Ηλεκτρολογία κ.ά.).
  • Τουλάχιστον 1-2 χρόνια εμπειρία σε οργανωμένη διεύθυνση πωλήσεων
  • Προηγούμενη εμπειρία σε Συστήματα Κλιματισμού, θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν
  • Πολύ καλή γνώση Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
  • Άριστη γνώση της αγγλικής & Ελληνικής γλώσσας
  • Οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες
  • Ικανότητα αποδοτικής εργασίας κάτω από πίεση
  • Άριστη επικοινωνία  με πελάτες
  • Υπευθυνότητα, Ομαδικότητα, Αποτελεσματικότητα, Τιμιότητα
  • Ικανότητα καλλιέργειας και ενδυνάμωσης των σχέσεων με υφιστάμενους και μελλοντικούς πελάτες

  • Πακέτο απολαβών:
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • 13ος μισθός
  • Ομαδικό Ιατροφαρμακευτικό πρόγραμμα μετά τους 6μηνες εργοδότησης
  • Εταιρικό αυτοκίνητο, τηλέφωνο, laptop
  • Σημαντικές προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης

Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν τα βιογραφικά τους ηλεκτρονικά στη διεύθυνση zoe@careermasters.eu  αναφέροντας το όνομα της θέσης στο θέμα του ηλεκτρονικού μηνύματος.

Λόγω μεγάλου όγκου παραληφθεισών αιτήσεων, μόνο οι επιτυχόντες υποψήφιοι θα  ενημερωθούν.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν αυστηρά εμπιστευτικού χειρισμού.