Find a Job

ΙΔΕΠ Διά Βίου Μάθησης - Λειτουργοί Προγραμμάτων A’

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#ID54128
Type: Full time

ΣΧΕΔΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ Α’

Θέση πρώτου διορισμού και προαγωγής.

Κλίμακα Μισθοδοσίας: Α11 επεκτεινόμενη κατά δύο προσαυξήσεις – όπως αυτή ισχύει στη Δημόσια Υπηρεσία

Είναι υπόλογος/η στον/στην Ανώτερο/η Λειτουργό Προγραμμάτων. Τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απατούμενα προσόντα, έχουν ως εξής:

Καθήκοντα και ευθύνες:

  1. Συντονίζει τη διαχείριση μιας ή περισσοτέρων δράσεων στα πλαίσια του/ων Ευρωπαϊκού/ων Προγράμματος/ων που διαχειρίζεται το ΙΔΕΠ Διά Βίου Μάθησης, με βάση τις οδηγίες του/της Ανώτερου Λειτουργού και του Διευθυντή του Ιδρύματος. Ο συντονισμός αυτός συνίσταται στα ακόλουθα:
  • Ετοιμάζει προσκλήσεις για υποβολή προτάσεων από δικαιούχους του Προγράμματος.
  • Φροντίζει για την εφαρμογή των κανονισμών που διέπουν τη δράση που συντονίζει.
  • Επιμελείται τα διάφορα έντυπα που χρησιμοποιούνται για τη διαχείριση της δράσης.
  • Επιβλέπει τη διαδικασία υποβολής προτάσεων.
  • Ετοιμάζει τα έγγραφα για την επιτροπή αξιολόγησης.
  • Επιμελείται των πρακτικών των επιτροπών αξιολόγησης προτάσεων.
  • Επιβλέπει την ετοιμασία των συμφωνιών χρηματοδότησης των δικαιούχων.
  • Παρακολουθεί την πρόοδο εφαρμογής της δράσης.
  • Επιβλέπει τη συλλογή και αξιολόγηση τελικών εκθέσεων.
  • Επιβλέπει την εισαγωγή των δεδομένων των δικαιούχων στο ειδικό λογισμικό και έχει την ευθύνη της υποβολής τους στη Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
  • Επιβλέπει την αλληλογραφία με τους δικαιούχους.
  • Συλλέγει, αναλύει και αξιολογεί στοιχεία και πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή της δράσης.
  • Ετοιμάζει σημειώματα, υπομνήματα, εκθέσεις και στατιστικά στοιχεία, καθώς και το υλικό για την ιστοσελίδα.
  • Συμμετέχει στην ετοιμασία εκθέσεων προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, που αφορούν το(τα) πρόγραμμα(τα) που συντονίζει.

  1. Εποπτεύει τις εργασίες του προσωπικού της/ων δράσης/εων που συντονίζει, όσον αφορά την εφαρμογή των κανονισμών του Προγράμματος και την εκτέλεση των εργασιών του Ιδρύματος.
  2. Οργανώνει και συμμετέχει σε επισκέψεις σε δικαιούχους για παρακολούθηση της προόδου των χρηματοδοτούμενων σχεδίων και παροχή καθοδήγησης για την υλοποίησή τους.
  3. Συμμετέχει στη σύνταξη του προγράμματος εργασίας του Ιδρύματος και συμβάλλει στην υλοποίησή του.
  4. Συμμετέχει στη διοργάνωση συνεδρίων, σεμιναρίων και άλλων εκδηλώσεων του Ιδρύματος.
  5. Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν από τον/την Ανώτερο Λειτουργό ή τον Διευθυντή, συναφή με τα καθήκοντά του/της.

Απαιτούμενα προσόντα:

  1. Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν.
  1. Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών επιπέδου Master θα αποτελεί πλεονέκτημα.
  1. Πενταετής τουλάχιστον πείρα στη διαχείριση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, στη θέση Λειτουργού (σε κλίμακα επιπέδου μισθοδοσίας Α8-Α10-Α11)
  1. Άριστη γνώση της Ελληνικής και πολύ καλή της Αγγλικής ή άριστη γνώση της Αγγλικής και πολύ καλή γνώση της Ελληνικής. Καλή γνώση μιας τρίτης γλώσσας από τις γλώσσες εργασίας της ΕΕ (Γαλλικής, Γερμανικής, Ιταλικής, Ισπανικής) θα αποτελεί πλεονέκτημα.
  1. Πολύ καλή γνώση χειρισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών, για παράδειγμα Λειτουργικών Προγραμμάτων, προγραμμάτων επεξεργασίας κειμένου, περιηγητών και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  1. Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

Σημειώσεις:

  • Οι υποψήφιοι/ες θα πρέπει να επιτύχουν σε προφορική ή/και γραπτή εξέταση, όπως ήθελε αποφασιστεί από το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος.
  • Ο/Η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί θα υπογράψει σύμβαση με το Ίδρυμα, με εξάμηνη περίοδο δοκιμασίας.
  • Η πιστοποίηση της γλωσσικής επάρκειας θα πραγματοποιείται με βάση τα ισχύοντα στην Δημόσια Υπηρεσία.
  • Σε κάθε περίπτωση, το Διοικητικό Συμβούλιο δύναται να μην προσλάβει κανένα/καμία υποψήφιο/α εάν κρίνει ότι δεν ικανοποιούνται οι απαιτήσεις του Σχεδίου Υπηρεσίας της θέσης.
  • Η κατοχή όλων των απαιτήσεων της παραγράφου ΙΙ πιο πάνω, καθώς και της τυχόν απαιτούμενης εργασιακής πείρας, πρέπει να τεκμηριώνεται κατάλληλα από τους/τις υποψηφίους/ες. Το Διοικητικό Συμβούλιο δύναται να διεξάγει τη δέουσα έρευνα για τη διαπίστωση της κατοχής των απαιτούμενων προσόντων και πείρας, στο πλαίσιο της οποίας δύναται να ζητήσει διευκρινίσεις ή και πρόσθετα τεκμήρια από τους/τις αιτητές/τριες.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν λεπτομέρειες για τις θέσεις (Σχέδια Υπηρεσίας, μαζί με τις μισθοδοσίες και τα απαιτούμενα προσόντα, Προσαρτήματα Σχεδίων Υπηρεσίας, Διαδικασία Πρόσληψης και Ηλεκτρονική Αίτηση) στην ιστοσελίδα του ΙΔΕΠ, https://idep.org.cy/kenes-theseis-ergodotisis-sto-idep-dia-viou-mathisis-2/ .

Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι η Δευτέρα 12 Ιουνίου, ώρα 14:00.