Find a Job

Αντικαρκινικός Σύνδεσμος Κύπρου - Θέση Ψυχολόγου

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA54094
Type: Part time

Θέση Ψυχολόγου / Μερική Απασχόληση - ΠΑΦΟΣ

Ο Αντικαρκινικός Σύνδεσμος Κύπρου δέχεται, αιτήσεις για την πλήρωση θέσης Ψυχολόγου (μερική απασχόληση) στην Επαρχία Πάφου.

Απαραίτητα Προσόντα και Προϋποθέσεις:

  • Αναγνωρισμένο Πανεπιστημιακό Πτυχίο στην Ψυχολογία και Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Κλινική ή Συμβουλευτική Ψυχολογία διάρκειας δυο τουλάχιστον χρόνων, που να περιλαμβάνει και πρακτική άσκηση 1000 ωρών
  • Σε περίπτωση συνεχούς προγράμματος σπουδών, μεταπτυχιακό τίτλο στην Κλινική ή Συμβουλευτική Ψυχολογία, διάρκειας τουλάχιστον πέντε χρόνων που να περιλαμβάνει και πρακτική άσκηση 1000 ωρών
  • Εγγεγραμμένος ως Ψυχολόγος δυνάμει του Περί Εγγραφής Επαγγελματιών Ψυχολόγων Νόμου της Κυπριακής Δημοκρατίας και να κατέχει ανανεωμένη άδεια εξάσκησης επαγγέλματος
  • Πείρα 2 ετών στον τομέα της Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας (εκτός της πρακτικής εξάσκησης)
  • Πολύ καλή γνώση Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΜS office)
  • Δίπλωμα Οδήγησης
  • Προηγούμενη πείρα με ασθενείς με καρκίνο ή άλλες χρόνιες παθήσεις θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

Καθήκοντα και Ευθύνες:

  • Αξιολογεί τις βασικές ψυχολογικές ανάγκες των ασθενών με καρκίνο σε ένα ευρύ φάσμα διαγνώσεων και σταδίων της νόσου μέσα στα πλαίσια της Ψυχοκοινωνικής Ογκολογίας και Ανακουφιστικής Φροντίδας (Palliative Care), και παρέχει ψυχολογική υποστήριξη σε ασθενείς που νοσηλεύονται ή εξυπηρετούνται κατ’οίκον. Η στήριξη προσφέρεται από την αρχική διάγνωση έως το τέλος της ζωής ή την επιβίωση του ατόμου.
  • Ανάληψη ολοκληρωμένης αξιολόγησης της ψυχικής κατάστασης του ασθενούς με έμφαση στα βιοψυχοκοινωνικά στοιχεία της φροντίδας, χρησιμοποιώντας βέλτιστες τεκμηριωμένες πρακτικές στην Ψυχο-ογκολογική φροντίδα.
  • Χρησιμοποιεί συμβουλευτική διαδικασία ώστε οι ασθενείς να προσαρμοστούν στις αλλαγές στο σώμα τους (π.χ. προβλήματα εικόνας σώματος), να αντιμετωπίσουν τις αλλαγές στις σχέσεις τους, στην δυσκολία εξισορρόπησης εργασίας, σπιτιού και οικογενειακής ζωής.
  • Εφαρμόζει εξειδικευμένες ψυχοδιαγνωστικές μεθόδους και ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις σε ασθενείς με καρκίνο με συνοσηρότητα κλινικής κατάθλιψης, αγχώδης διαταραχής, διαταραχή προσαρμογής, μετατραυματικό στρες κ.α.
  • Συνδιαχειρίζεται με άλλους επαγγελματίες υγείας συμπτώματα όπως τον πόνο, την σύγχυση, την κόπωση, τις παρενέργειες της θεραπείας (οξείες/χρόνιες) και άλλα, μέσω διεπιστημονικής προσέγγισης.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες πρέπει να συμπληρώσουν το έντυπο πρόσληψης του Αντικαρκινικού Συνδέσμου Κύπρου, το οποίο μπορούν να προμηθευτούν πατώντας ΕΔΩ ή από τα γραφεία του Συνδέσμου. Το έντυπο πρόσληψης θα πρέπει απαραίτητα να συνοδεύεται από Βιογραφικό Σημείωμα και τα απαραίτητα πιστοποιητικά. Η αίτηση να παραδοθεί στα γραφεία του Συνδέσμου που βρίσκονται στην οδό Δημήτρη Χάματσου 12, 2024 Στρόβολος, ΛΕΥΚΩΣΙΑ ή να σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@anticancersociety.org.cy μέχρι τις 06/06/2023.