Find a Job

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήματα Επιστημών της Αγωγής και Αρχιτεκτονικής - Θέσεις Ειδικών Επιστημόνων Έρευνας

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#PK42741
Type: Part time / Contract

ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ και ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ
ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΡΕΥΝΑΣ

Τίτλος: Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας
Αρ. Θέσεων: 2
Κατηγορία: 6 μήνες (Οκτώβριος 2022 – Μάρτιος 2023) με δυνατότητα ανανέωσης
Τόπος Εργασίας: Πανεπιστήμιο Κύπρου (Λευκωσία) και Κέντρο Λευκωσίας (Φανερωμένη)

Τα Τμήματα Επιστημών της Αγωγής και Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου δέχονται αιτήσεις για την πλήρωση δύο (2) θέσεων Ειδικών Επιστημόνων Έρευνας με μερική απασχόληση (50 ώρες τον μήνα).

Οι δύο Ειδικοί Επιστήμονες θα εργαστούν στο πλαίσιο της διαμόρφωσης του προγραμματικού πλαισίου και δραστηριοτήτων για τη μετατροπή του κτηριακού συγκροτήματος της Φανερωμένης σε αστικό κόμβο του Πανεπιστημίου Κύπρου με πυρήνα το Τμήμα Αρχιτεκτονικής. Ο αστικός κόμβος έχει ως βασικό στόχο τη διασύνδεση των δραστηριοτήτων του Πανεπιστημίου Κύπρου με την καθημερινότητα του κέντρου της πόλης και των κατοίκων της, έχοντας ως μακροπρόθεσμο σκοπό τη δημιουργία μιας ανοικτής και πολυφωνικής πόλης.

ΘΕΣΗ Ειδικού Επιστήμονα ‘Ερευνας 1 (ΕΕΕ1)

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ:
Η/Ο Ειδικός Επιστήμονας 1 θα δημιουργήσει επαφές και σημεία σύγκλισης με την τοπική κοινότητα εντοπίζοντας συνδέσμους, οργανώσεις και συλλογικότητες που δρουν και κατοικούν στο κέντρο της πόλης. Θα έχει επίσης επαφές με τα τοπικά σχολεία (Δημοτικό Αγίου Αντωνίου, Ελένειο, Άγιος Κασσιανός) και θα καταγράψει τις ανάγκες των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων σε σχέση με την καθημερινότητά τους στην παλιά πόλη και τη σχολική τους ταυτότητα. Επίσης, θα έρθει σε επαφή με το Τμήμα Ψυχολογίας αλλά και τους αρμόδιους φορείς του Υπουργείου Παιδείας για να διαμορφωθεί πλαίσιο δράσης κλινικού ψυχολόγου, περιγραφή των υπηρεσιών της/του και καταγραφή του σχετικού κόστους και διερεύνηση χρηματοδότησης του. Τέλος θα διοργανώσει δράσεις και δραστηριότητες παιδαγωγικού περιεχομένου με έμφαση στην ιδέα του “learning community” και της διασύνδεσης του πανεπιστημίου με την καθημερινότητα του κέντρου της πόλης.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
Οι υποψήφιες/οι θα πρέπει να κατέχουν:
• Πτυχίο και μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής ή σε παρεμφερή κλάδο από αναγνωρισμένο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα.
• Εμπειρία στην εργασία και στην έρευνα με διαφορετικού τύπου κοινότητες και ομάδες και στη διοργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων.
• Απαραίτητη γνώση της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας.
• Επιπρόσθετο προσόν θα θεωρηθεί ο διδακτορικός τίτλος σε σχετικό με την προκήρυξη κλάδο σπουδών.
Ο/Η Ειδικός Επιστήμονας 1 θα εργάζεται κάτω από την εποπτεία της ειδικής Επιτροπής που συστάθηκε από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, θα συνεργάζεται με τον δεύτερο Ειδικό Επιστήμονα και θα ενημερώνει το Συμβούλιο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής.

ΘΕΣΗ Ειδικού Επιστήμονα Έρευνας 2 (ΕΕΕ2)

Καθήκοντα και Ευθύνες:
Η/Ο Ειδικός Επιστήμονας 2 θα συμβάλει μεταξύ άλλων στο σχεδιασμό και συντονισμό των προσωρινών δραστηριοτήτων του αστικού κόμβου. Συμμετοχή στη χαρτογράφηση της καθημερινότητας των άτυπων συλλογικών δομών των κατοίκων της πόλης και οπτικοποίηση των δεδομένων που θα συλλεχθούν. Συμμετοχή στη διαδικασία διαμόρφωσης του οριστικού προγραμματικού πλαισίου του αστικού κόμβου, και διαμόρφωση σεναρίων για τη διαμόρφωση στρατηγικής του ΠΚ για το χώρο της Φανερωμένης, υποστηρίζοντας το Συμβούλιο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής.
Ο/Η Ειδικός Επιστήμονας 2 θα εργάζεται κάτω από την εποπτεία της ειδικής Επιτροπής που συστάθηκε από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, θα συνεργάζεται με τον πρώτο Ειδικό Επιστήμονα και θα ενημερώνει το Συμβούλιο του Τμήματος Αρχιτεκτονικής.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
Οι υποψήφιες/οι πρέπει να έχουν:
• Δίπλωμα Αρχιτεκτονικής και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στον Αστικό ή/και Συμμετοχικό Σχεδιασμό.

ΟΡΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΘΕΣΕΙΣ:
Η διάρκεια απασχόλησης θα είναι για τη χρονική περίοδο 6 μήνες (Οκτώβριος 2022 – Μάρτιος 2023) Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές θα ανέρχονται στα €870,32. Από το ποσό αυτό θα αποκόπτονται οι εισφορές Εργοδοτούμενου στα διάφορα Ταμεία του Κράτους και τυχόν Φόρος Εισοδήματος. Δεν προνοείται καταβολή 13ου μισθού.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:
1. Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εν λόγω θέση (ΕΕΕ1 ή ΕΕΕ2).
2. Πλήρες Βιογραφικό σημείωμα (περιλαμβανομένων της διεύθυνσης επικοινωνίας και του αριθμού τηλεφώνου).
3. Αντίγραφα πτυχίων και αναλυτικές βαθμολογίες
4. Ονόματα τριών ατόμων, εκ των οποίων τουλάχιστον δύο να είναι ακαδημαϊκοί, από τους οποίους είναι δυνατό να ζητηθούν συστάσεις.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν ηλεκτρονικά τα απαιτούμενα στοιχεία στην ηλεκτρονική διεύθυνση faneromeni@ucy.ac.cy. μέχρι τις 31 Αυγούστου, 2022 σε μορφή PDF

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποτείνονται στους: Έλενα Ιωαννίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα ΕΠΑ, emai: ioannidou.elena@ucy.ac.cy Μιράντα Χρίστου Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήμα ΕΠΑ, emai: miranda.christou@ucy.ac.cy Σωκράτη Στρατή, Αναπληρωτή Καθηγητή, Τμήμα Αρχιτεκτονικής, emai: stratiss@ucy.ac.cy Τουλάχιστον οι τρεις επικρατέστεροι/ες υποψήφιοι/ιες ανά θέση που πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, θα κληθούν για συνέντευξη ενώπιον τριμελούς Επιτροπής.
Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν από την οντότητα με ηλεκτρονικό μήνυμα για το αποτέλεσμα της αίτησης τους.
Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων της ΕΕ 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου συλλέγει και επεξεργάζεται τα προσωπικά σας δεδομένα σύμφωνα με τις πρόνοιες του Κανονισμού.
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΠΚ) προωθεί την ενσωμάτωση, την πολυμορφία, την ισότητα και την εξάλειψη όλων των μορφών διακρίσεων, ώστε να υπάρχει ένα δίκαιο, ασφαλές και ευχάριστο περιβάλλον για όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα, όπου οι φοιτητές/φοιτήτριες και το προσωπικό, μέσα και πέρα από τις πολλαπλές τους ταυτότητες, να αισθάνονται ότι υποστηρίζονται, τόσο στην επαγγελματική όσο και στην προσωπική τους ανάπτυξη. Για αυτό και επιδιώκει τη δημιουργία των κατάλληλων συνθηκών που ενθαρρύνουν και σέβονται τη διαφορετικότητα και διασφαλίζουν την αξιοπρέπεια, τόσο στον εργασιακό χώρο όσο και στην ευρύτερη κοινωνία. Παράλληλα, το ΠΚ υιοθέτησε συγκεκριμένες πολιτικές για την προώθηση των ίσων ευκαιριών και του σεβασμού και κατανόησης της διαφορετικότητας και δεσμεύεται για προώθηση και διατήρηση εργασιακού, εκπαιδευτικού και μαθησιακού περιβάλλοντος, το οποίο είναι ελεύθερο από όλες τις μορφές διάκρισης, είτε άμεσης είτε έμμεσης.