Find a Job

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήμα Αρχιτεκτονικής - Ειδικός Επιστήμονας ΄Ερευνας

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA31014
Type: Full time / Part time / Contract

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
ΤΜΗΜΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ
ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ

ΤΙΤΛΟΣ: Ειδικός Επιστήμονας ΄Ερευνας
ΑΡ. ΘΕΣΕΩΝ: Μία (1) ή Δύο (2)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Συμβόλαιο για 6-12 μήνες με δυνατότητα ανανέωσης για ακόμη 6-12 μήνες

Το Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μίας (1) ή δύο (2) θέσεων Ειδικού Επιστήμονα Έρευνας στο πλαίσιο του εσωτερικού ερευνητικού προγράμματος Investigating the thermal properties of adobe masonry walls of vernacular dwellings στο αντικείμενο της καταγραφής και αξιολόγησης θερμικών ιδιοτήτων τοιχοποιίων από πλιθάρι σε παραδοσιακές οικοδομές.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ:
Τα καθήκοντα και ευθύνες του Ειδικού Επιστήμονα Έρευνας περιλαμβάνουν:
• Διεξαγωγή επιτόπου έρευνας και περιβαλλοντικών μετρήσεων σε τοιχοποιίες από πλιθάρι παραδοσιακών οικοδομών (μετρήσεις θερμοκρασίας και υγρασίας εντός τοιχοποιίας από πλιθάρι και εντός παραδοσιακής οικίας, υπολογισμός συντελεστής θερμοπερατότητας/u value, χρονικής υστέρησης/time lag).
• Εργαστηριακή μελέτη δειγμάτων από πλιθάρι - μελέτη και υπολογισμός θερμικών και άλλων ιδιοτήτων (θερμικής αγωγιμότητας/thermal conductivity (λ), θερμική διάχυση/thermal diffusivity (α), ειδική θερμοχωρητικότητα/specific heat capacity (Cp), πυκνότητα/density (ρ).
• Υπολογισμός συντελεστή θερμοπερατότητας (U-value) τοιχοποιίας πάχους 50εκ. καθώς και της χρονικής υστέρησης/time lag και decrement factor με βάση το πρότυπο EN ISO 13786. Σύγκριση υπολογιστικών αποτελεσμάτων με τις επιτόπου μετρήσεις
• Επεξεργασία δεδομένων καταγραφής
• Συγγραφή επιστημονικών άρθρων στο θέμα της έρευνας που θα διεξάγεται
• Συμμετοχή σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια
• Οργάνωση συνεδρίου στην Κύπρο για διάχυση των αποτελεσμάτων του εν λόγω ερευνητικού προγράμματος

ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
• Οι υποψήφιοι/ες πρέπει να είναι κάτοχοι Μεταπτυχιακού ή Διδακτορικού τίτλου στην Αρχιτεκτονική ή Πολιτική Μηχανική ή σε άλλο συναφές αντικείμενο (μηχανικής κλπ.)
• Απαραίτητη η άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας
• Προηγούμενη πείρα σε ερευνητικά προγράμματα σε συναφές αντικείμενο θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν
Οι υποψήφιοι/ες δεν είναι απαραίτητο να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας.

ΟΡΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ:
• Η πλήρωση της θέσης θα είναι με συμβόλαιο για περίοδο 6-12 μηνών με δυνατότητα ανανέωσης 6-12 ακόμα μηνών και αφορά μερική απασχόληση (70 ώρες/μήνα) ή πλήρη απασχόληση (140 ώρες/μήνα).
• Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές για μερική απασχόληση ανέρχονται στα €696,26 - €870,32 αναλόγως προσόντων και εμπειρίας.
• Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές για πλήρη απασχόληση θα ανέρχονται στα €1392,52 - €1740,64 αναλόγως προσόντων και εμπειρίας.
Από τα ποσά αυτά θα αποκόπτονται εισφορές εργοδοτούμενου. Δεν προνοείται 13ος μισθός.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να υποβάλουν τα πιο κάτω:
1. Συνοδευτική επιστολή που να αναφέρει την ερευνητική εμπειρία του/ης υποψηφίου/ας σε θέματα συναφή με το εν λόγω ερευνητικό πρόγραμμα και πώς μπορεί να συμβάλει στην πραγμάτωση των στόχων του προγράμματος
2. Πλήρες βιογραφικό σημείωμα (περιλαμβανομένων της διεύθυνσης επικοινωνίας και του αριθμού τηλεφώνου)
3. Ανάλυση της μέχρι τώρα επιστημονικής δραστηριότητας και των ενδιαφερόντων του/ης υποψήφιου/ας (μέχρι 2 σελίδες)
4. Κατάλογος δημοσιεύσεων
5. Αντίγραφα πτυχίων
6. Ονόματα και στοιχεία τουλάχιστον δύο (2) προσώπων (κατά προτίμηση ακαδημαϊκών) από τους οποίους δυνατό να ζητηθούν συστατικές επιστολές

Ο/η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί θα κληθεί να προσκομίσει πιστοποιημένα φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (όσον αφορά τίτλους σπουδών από Ιδιωτικές Σχολές/Πανεπιστήμια στην Κύπρο) ή από την Εκδίδουσα Αρχή (όσον αφορά Πανεπιστήμια του εξωτερικού).
Όλα τα στοιχεία θα πρέπει να σταλούν ηλεκτρονικώς σε ένα μόνο αρχείο τύπου pdf στην ηλεκτρονική διεύθυνση aimilios@ucy.ac.cy , το αργότερο μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 24:00.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν ανάλογα με το πεδίο εξειδίκευσης με τους:
Δρ Μαρία Φιλοκύπρου, Αν. Καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτονικής (mphiloky@ucy.ac.cy) για ζητήματα συντήρησης και αποκατάστασης κτηρίων.
Δρ Ιωάννη Ιωάννου Καθηγητή Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος (ioannis@ucy.ac.cy) για ζητήματα εργαστηριακών δοκιμών και αναλύσεων πλιθαριών.
Δρ Αιμίλιο Μιχαήλ, Επ. Καθηγητή Τμήματος Αρχιτεκτονικής (aimilios@ucy.ac.cy) για ζητήματα περιβαλλοντικού σχεδιασμού και ενεργειακής απόδοσης κτηρίων από πλιθάρι.
Τουλάχιστον οι τρεις επικρατέστεροι/ες υποψήφιοι/ιες που πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, θα κληθούν για συνέντευξη.

Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν από την οντότητα με ηλεκτρονικό μήνυμα για το αποτέλεσμα της αίτησής τους.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων της ΕΕ 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου συλλέγει και επεξεργάζεται τα προσωπικά σας δεδομένα σύμφωνα με τις πρόνοιες του Κανονισμού.