Find a Job

Αναλυτής Εθνικού CSIRT

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#GS27438
Type: Full time

Τίτλος θέσης εργασίας: Αναλυτής Εθνικού CSIRT

Σύντομη περιγραφή: Η AC Goldman Solutions and Services ζητά να προσλάβει Αναλυτές σε θέματα κυβερνοασφάλειας για το εθνικό CSIRT. Υπάρχει η δυνατότητα στο μέλλον για μονιμοποίηση της θέσης από το Δημόσιο και ο/η Υποψήφιος που θα επιλεγεί να γίνει δημόσιος υπάλληλος.

Ακαδημαϊκά-Επαγγελματικά Προσόντα:

  • Πρώτο Πτυχίο ή και Μεταπτυχιακό στους κλάδους της Μηχανικής Υπολογιστών / Πληροφορικής / Ηλεκτρονικής Μηχανικής / Κυβερνοασφάλειας  / Τηλεπικοινωνιών ή άλλους σχετικούς κλάδους

Επαγγελματική πείρα:

  • Διαθέτει εργασιακή πείρα σε σχετικό κλάδο και ιδιαίτερα σε θέματα Ασφάλειας Δικτύων και Πληροφοριών
  • Επαγγελματική πιστοποίηση ή και εμπειρία σε θέματα διαχείρισης περιστατικών κυβερνοασφάλειας ή και συναφή θέματα CSIRT σε σχετικά θέματα θα θεωρηθεί ως επιπρόσθετο προσόν
  • Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας και της Αγγλικής γλώσσας

Ικανότητες:

  • Χαρακτηρίζεται από ψηλό βαθμό ενδιαφέροντος σχετικά με θέματα Ασφάλειας Δικτύων και Πληροφοριών
  • Πολύ καλή γνώση σε ό,τι αφορά το υλικό μηχανογραφικών συστημάτων
  • Γνώση και εμπειρία σε ό,τι αφορά διάφορα λειτουργικά συστήματα, δίκτυα, τεχνικές κρυπτογράφησης και διαδικασίες ανάκτησης δεδομένων
  • Γνώση εφαρμογών του Διαδικτύου
  • Γνώση σε ότι αφορά στα θέματα ασφάλειας δικτύων και πληροφοριών
  • Γνώση διενέργειας μελέτης επικινδυνότητας

Ειδικά Καθήκοντα:

  • Διεκπεραιώνει τα καθήκοντά του υπό τις οδηγίες του προϊσταμένου του CSIRT.
  • Διεκπεραιώνει όλες τις εργασίες σχετικά με τη λειτουργία/υπηρεσίες του CSIRT
  • Καταχωρεί τα περιστατικά ασφάλειας τα οποία προωθούνται στο CSIRT.
  • Διενεργεί μελέτες επικινδυνότητας και ανάλυσης των περιστατικών ασφαλείας τα οποία καταχωρήθηκαν από το CSIRT.
  • Υποστηρίζει τις ομάδες χρηστών των υπηρεσιών του CSIRT για αποκατάσταση υποδομών και υπηρεσιών μετά από καταστροφικά συμβάντα.
  • Συλλέγει πληροφορίες σχετικά με τα περιστατικά ασφαλείας και ηλεκτρονικά τεκμήρια/πειστήρια.

οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστέλνουν τα βιογραφικά τους ή τυχόν απορείες που μπορεί να έχουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@acgoldman.com