Find a Job

Πανεπιστήμιο Κύπρου - Τμήμα Ψυχολογίας - Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA25453
Type: Full time / Contract

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
ΤΜΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΡΕΥΝΑΣ

Τίτλος: Ειδικός Επιστήμονας Έρευνας
Αρ. Θέσεων: Μία (1)
Κατηγορία: Με συμβόλαιο για 8 μήνες (μερική απασχόληση)
Τόπος Εργασίας: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Λευκωσία

Το Τμήμα Ψυχολογίας, του Πανεπιστημίου Κύπρου, δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μίας (1) θέσης (μερικής απασχόλησης) Ειδικού Επιστήμονα Έρευνας. Ο/η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί θα εργαστεί για τις ανάγκες του ερευνητικού προγράμματος «Tackling anti-vaccination: Mapping the social transmission of beliefs and attitudes» της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας Μαρίας Καρεκλά και του συντονιστή Δρ. Άγγελου Κασσιανού.
Σημειώνεται ότι ένας (1) ανθρωπομήνας εργασίας πλήρους απασχόλησης στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, ισούται με 140 ώρες. Η θέση είναι για μερική απασχόληση (105 ώρες/μήνα).

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΣ:
Ο Ειδικός Επιστήμονας θα διεξάγει έρευνα στο πλαίσιο των αναγκών του ερευνητικού προγράμματος. Ο στόχος του προγράμματος είναι η διερεύνηση της κοινωνικής μετάδοσης αντιλήψεων αντίστασης στους εμβολιασμούς. Η έρευνα γίνεται σε συνεργασία με κέντρα αριστείας της Κύπρου και του εξωτερικού όπως το ΤΕΠΑΚ, τον Παγκύπριο Ιατρικό Σύλλογο, το Πολυτεχνείο της Ζυρίχης και το Πανεπιστήμιο του Yale, και θα προσφέρει δυνατότητες δικτύωσης στους επιτυχόντες και επιτυχούσες όπως και δυνατότητα εξοικείωσης με πρωτοπόρες μεθόδους έρευνας π.χ. Social Network Analysis.

Συγκεκριμένα, ο/η επιτυχόντας/ούσα υποψήφιος/α αναμένεται να έχει τα ακόλουθα καθήκοντα και ευθύνες:
• Συνεργασία με τον Συντονιστή του Έργου, συναντήσεις με όλους τους Συνεργαζόμενους Φορείς και ανάπτυξη δικτύου συνεργασίας
• Δημιουργία ερευνητικού πρωτοκόλλου που θα αφορά πειραματική μελέτη της μετάδοσης αντιλήψεων από ένα άτομο σε άλλο
• Συνεργασία με εταιρία στο στήσιμο του πειράματος και εκπαίδευση στο εργαλείο Breadboard
• Συλλογή δεδομένων από γονείς παιδιών σε ηλικία εμβολιασμού
• Επιλογή εργαλείων μέτρησης
• Συνεργασία με συνεργάτιδα παιδίατρο για ανάπτυξη σύντομης παρέμβασης
• Ανάλυση δεδομένων
• Άμεση συμμετοχή στη συγγραφή επιστημονικών άρθρων

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
• Πτυχίο στη Ψυχολογία ή σε συναφή κλάδο υγείας
• Μεταπτυχιακό σε τομείς όπως η Πειραματική Ψυχολογία, Πειραματική Έρευνα, Γνωστική Ψυχολογία, Κλινική Ψυχολογία ή Ψυχολογία Υγείας
• Ερευνητική εμπειρία ανάλογη των καθηκόντων με έμφαση στον σχεδιασμό και εκτέλεση πειραμάτων
Η υψηλή ακαδημαϊκή επίδοση του υποψηφίου και η έφεση του για έρευνα θεωρούνται βασικά προσόντα.
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν ισχυρές γνώσεις ερευνητικών και αναλυτικών μεθόδων και εξαιρετικές οργανωτικές ικανότητες.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
• Διδακτορικό στους πιο πάνω τομείς
• Μεταπτυχιακός τίτλος ή εμπειρία στις Ερευνητικές Μεθόδους
• Πείρα σε ερευνητικά προγράμματα με θέμα τους εμβολιασμούς ή σε πειραματικές μεθόδους

ΟΡΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ:
Η πλήρωση της θέσης (μερικής απασχόλησης) θα έχει διάρκεια οκτώ (8) μηνών. Η θέση αναμένεται να πληρωθεί από Μάϊο 2021 μέχρι Ιανουάριο 2022. Οι μηνιαίες ακαθάριστες απολαβές μερικής απασχόλησης καθορίζονται σε €1631,85 Από αυτό το ποσό θα αφαιρούνται οι εισφορές του εργοδοτούμενου στα διάφορα Ταμεία του Κράτους καθώς επίσης και τυχόν Φόρος Εισοδήματος. Το συμβόλαιο δεν προνοεί καταβολή 13ου μισθού.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να υποβάλουν τα ακόλουθα:
1. Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την εν λόγω θέση
2. Βιογραφικό σημείωμα με περιγραφή προηγούμενης εμπειρίας (καθώς και τους βαθμούς των πτυχίων).
3. Αντίγραφα πτυχίων και αναλυτική βαθμολογία
4. Ονόματα και στοιχεία τουλάχιστον δύο ατόμων από τα οποία μπορούν να ζητηθούν συστατικές επιστολές.

Τουλάχιστον οι τρεις επικρατέστεροι/ες υποψήφιοι/ιες ανά θέση που πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα, θα κληθούν για συνέντευξη ενώπιον τριμελούς Επιτροπής. Οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν θα κληθούν να προσκομίσουν πιστοποιημένα φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών από το Υπουργείο Παιδείας (όσον αφορά τίτλους σπουδών από Ιδιωτικές Σχολές/ Πανεπιστήμια στην Κύπρο) ή από την Εκδίδουσα Αρχή (όσον αφορά Πανεπιστήμια του Εξωτερικού).

Οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν από την οντότητα με ηλεκτρονικό μήνυμα για το αποτέλεσμα της αίτησης τους.

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων της ΕΕ 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου συλλέγει και επεξεργάζεται τα προσωπικά σας δεδομένα σύμφωνα με τις πρόνοιες του Κανονισμού.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στον σύνδεσμο
συμπληρώνοντας όλα τα αντίστοιχα πεδία και ανεβάζοντας σε μορφή pdf όλα τα απαιτούμενα έγγραφα και πιστοποιητικά το αργότερο μέχρι τις 24 Απριλίου 2021 και ώρα 12:00 μ.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποτείνονται στον Δρ. Άγγελο Κασσιανό, τηλ: 22-892025 ή email: kassianos.angelos@ucy.ac.cy