Find a Job

Cavo Maris Beach Hotel - Sous Chef

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CM23220
Type: Full time

Purpose:

In co-operation with the Chef, to prepare and present buffet and à la carte dishes, always maintaining the high standards of quality and hygiene required by the Health and Safety Authorities, HACCP and Hotel Management standards.

Requirements:

  • At least 2 years previous experience in the position of Sous Chef
  • Good knowledge of English
  • Excellent knowledge of Food Hygiene, Health & Safety and HACCP systems and procedures.

Contact:

Applicants should send their CV by email direct to cavofnb@cytanet.com.cy or by fax: 23832051.

For further information please contact the between 09.00 hrs and 16.00 hrs from Monday to Friday by telephone:  23832043 or email: cavofnb@cytanet.com.cy

Καθήκοντα

Σε συνεργασία με τον Chef, να ετοιμάζει και να παρουσιάζει τα φαγητά του μπουφέ και των α λα καρτ εστιατορίων διατηρώντας πάντα ψηλά τα επίπεδα ποιότητας και υγιεινής που απαιτούνται από τις Αρχές Υγείας και Ασφάλειας, τα πρότυπα του HACCP και της Διεύθυνσης του ξενοδοχείου.

Προσόντα

  • Απαραίτητη Προυπηρεσία με τουλάχιστον 2 χρόνια στην θέση Sous Chef.
  • Kαλή γνώση Αγγλικών
  • Εξαιρετική γνώση των απαιτήσεων Υγείας, Ασφάλειας και Τροφίμων και του «HACCP»

Επικοινωνία

Παρακαλώ όπως σταλεί το βιογραφικό σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση  cavofnb@cytanet.com.cy ή φαξ: 23832051.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να  επικοινωνήσετε  από Δευτέρα έως Παρασκευή 9:00π.μ - 16:00μ.μ. στο τηλ. 23832043 ή email: cavofnb@cytanet.com.cy

Do you want to receive notifications related to new job positions, career and entrepreneurship matters?