Find a Job

Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λάρνακας - 2 Θέσεις Τεχνικού (Πολιτικής Μηχανικής)

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA13912
Type: Full time

ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΕΩΝ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΕΝΗΣ ΘΕΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ (ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ)

Το Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λάρνακας δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση δύο θέσεων Τεχνικού (Πολιτικής Μηχανικής). Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού. Εγκεκριμένη μισθοδοτική κλίμακα: Α2: €15.582 - €19.784, Α5: €17.609 - €26.907, Α7(ii): €22.987 - €36.232 (Συνδυασμένες Κλίμακες). Στη μισθοδοσία προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις εγκρίνονται από το Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λάρνακας και τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.
Η προκήρυξη της εν λόγω θέσης γίνεται μετά από την απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου με αριθμό 41.548, ημερομηνίας 14/9/1994.

Καθήκοντα και ευθύνες:
1. Βοηθάει ανώτερους λειτουργούς στην εκτέλεση καθηκόντων σχετικά με:
(α) Την οργάνωση και τον έλεγχο της εκτέλεσης έργων πολιτικής μηχανικής ή αρχιτεκτονικής, καθώς και την τήρηση δελτίων εργασιών και την ετοιμασία σχετικών εκθέσεων προόδου.
(β) Τη διεξαγωγή χωρομετρήσεων και τοπογραφήσεων, τη συλλογή, την καταχώριση, την ταξινόμηση, τον υπολογισμό και την ανάλυση στοιχείων και δεδομένων για νέα ή υφιστάμενα έργα, τη σχεδίαση έργων πολιτικής μηχανικής ή αρχιτεκτονικής, την ετοιμασία δελτίων ποσοτήτων και εκτιμήσεων, την περιγραφή και καταμέτρηση έργων πολιτικής μηχανικής ή αρχιτεκτονικής και τη διεξαγωγή εργαστηριακών ελέγχων.
(γ) Την κατανομή της σχετικής εργασίας στους τεχνίτες και εργάτες που υπάγονται σ’ αυτόν για την εκτέλεση εργασίας για την οποία είναι υπεύθυνος.
(δ) Την ετοιμασία προδιαγραφών, αξιολόγηση προσφορών και ετοιμασία εκθέσεων σχετικά με προσφορές για την εκτέλεση/συντήρηση/βελτίωση έργων πολιτικής μηχανικής ή αρχιτεκτονικής.
(ε) Την εφαρμογή των περί Αποχετευτικών Συστημάτων Νόμων και Κανονισμών, καθώς και τη διεξαγωγή ελέγχου των αιτήσεων και σχεδίων που υποβάλλονται σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.
2. Φροντίζει για τη συντήρηση και ασφαλή φύλαξη των μηχανημάτων, εργαλείων, οχημάτων και άλλου εξοπλισμού το οποίο έχει υπό την ευθύνη του, την τήρηση μητρώων συντήρησης και επιθεώρησης των εγκαταστάσεων, των μηχανημάτων και των οχημάτων που ελέγχει, καθώς και την τήρηση και φύλαξη αρχείου σχεδίων και άλλων εγγράφων τεχνικής φύσεως.
3. Επιλαμβάνεται παραπόνων του κοινού σχετικά με τεχνικά θέματα, υποβάλλει εισηγήσεις για αντιμετώπισή τους και παρέχει τις αναγκαίες πληροφορίες.
4. Χρησιμοποιεί τα απαραίτητα τεχνικά όργανα και τεχνολογικό εξοπλισμό για την εκτέλεση των καθηκόντων του.
5. Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

Σημειώσεις:
1. Ο υπάλληλος θα εργάζεται, όταν απαιτείται από τις ανάγκες του Συμβουλίου, με ειδικό ωράριο ή με σύστημα βάρδιας ή/και με σύστημα αναμονής και κλήσεων (oncall), όπως ήθελε αποφασιστεί από το Συμβούλιο, το σύνολο όμως των ωρών εργασίας δεν θα υπερβαίνει τον καθορισμένο αριθμό ωρών εργασίας την εβδομάδα.
2. Ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας και την πείρα του υπαλλήλου αναμένεται από αυτόν να εκτελεί τα καθήκοντά του σε αυξημένο βαθμό ευθύνης και δύναται να ανατεθούν σ’ αυτόν πιο υπεύθυνα καθήκοντα, μεταξύ των οποίων ο έλεγχος της εργασίας, η καθοδήγηση και η εκπαίδευση κατώτερου προσωπικού.

Απαιτούμενα προσόντα:
1. (α) Δίπλωμα αναγνωρισμένης Σχολής τριετούς μεταλυκειακού κύκλου σπουδών (περιλαμβανομένου πανεπιστημιακού διπλώματος ή τίτλου) στην Πολιτική Μηχανική ή Αρχιτεκτονική.
(Σημ: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο),
ή
(β) Απολυτήριο αναγνωρισμένης Σχολής Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης στην ειδικότητα Τεχνίτη Δομικών Έργων ή Σχεδιαστή Δομικών Έργων ή Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης σε κατεύθυνση που να περιλαμβάνει Τεχνικό Αρχιτεκτονικό Σχέδιο.
2. Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας και καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
3. Ακεραιότητα χαρακτήρα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία, ευθυκρισία.
4. Διετής τουλάχιστον πείρα σχετική με τα καθήκοντα της θέσης αποτελεί πλεονέκτημα.

Σημειώσεις:
1. (α) Ενόψει Απόφασης του Ανωτάτου Δικαστηρίου στην Αναθεωρητική Έφεση 60/2011, η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους υποψηφίους είτε μέσω αποδεκτών τεκμηρίων είτε μέσω εξετάσεων μέχρι την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων. Κατάλογος των «Τεκμηρίων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας
(www.psc.gov.cy).
(β) Αναφορικά με τους υποψηφίους –
(i) Των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Ελληνική και δεν έχουν απολυτήριο Ελληνικού Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης, και
(ii) οι οποίοι, δυνάμει του Άρθρου 2.3 του Συντάγματος, επέλεξαν να ανήκουν στην Ελληνική κοινότητα,
απαιτείται μόνο καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, νοουμένου ότι θα έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
2. Τα ακαδημαϊκά ή άλλα προσόντα ή/και η πείρα που δηλώνονται στις αιτήσεις θα λαμβάνονται υπόψη μόνο αν τεκμηριώνονται με κατάλληλα πιστοποιητικά (αντίγραφα) τα οποία να επισυνάπτονται στην αίτηση (τα πρωτότυπα να παρουσιαστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο).

Ενημέρωση Υποψηφίων:
1. Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
2. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 17 ετών και προκειμένου περί αρρένων υποψηφίων που είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας, να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νομίμως από αυτές.
3. Οι υποψήφιοι πρέπει να κατέχουν τα προσόντα που καθορίζονται στο Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης.
4. Οι υποψήφιοι θα υποβληθούν σε γραπτή εξέταση σύμφωνα με τις πρόνοιες της σχετικής νομοθεσίας και θα ακολουθηθεί η διαδικασία που προνοείται στους περί Υπηρεσίας Κανονισμούς του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λάρνακας του 1995 – 2007, Κ.Δ.Π. 278/95 και Κ.Δ.Π. 68/2007. Η ημερομηνία της γραπτής εξέτασης θα καθοριστεί αργότερα.
5. Οι οκτώ (8) πρώτοι υποψήφιοι με βάση τη σειρά κατάταξής τους, θα κληθούν σε προφορική εξέταση σε ημερομηνία που θα καθοριστεί αργότερα.
6. Οι διοριζόμενοι με βάση τα απαιτούμενα προσόντα στο σημείο (1)(β) θα τοποθετούνται στην Κλίμακα Α2, ενώ οι διοριζόμενοι με βάση τα απαιτούμενα προσόντα στο σημείο (1)(α) θα τοποθετούνται στη δεύτερη βαθμίδα της Κλίμακας Α5. Της ίδιας μεταχείρισης θα τυγχάνουν και υπάλληλοι που αποκτούν τα στο σημείο (1)(α) απαιτούμενα προσόντα μετά το διορισμό τους, η τοποθέτησή τους όμως θα γίνεται από την ημερομηνία απόκτησης των προσόντων.
7. Οι διοριζόμενοι θα πρέπει μέσα σε δύο χρόνια από το διορισμό τους και πριν ο διορισμός τους επικυρωθεί, να επιτύχουν στις εξετάσεις πάνω στον περί Αποχετευτικών Συστημάτων Νόμο και στους σχετικούς Κανονισμούς και στις Διατάξεις που διέπουν τους όρους υπηρεσίας των υπαλλήλων του Συμβουλίου.
8. Η ανέλιξη των υπαλλήλων στην αμέσως ψηλότερη κλίμακα των συνδυασμένων κλιμάκων της θέσης τους θα γίνεται, νοουμένου ότι οι υπάλληλοι έχουν επιτύχει στις εξετάσεις που αναφέρονται στην πιο πάνω Σημείωση.
9. Ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας, οι υπάλληλοι υποχρεούνται να τυγχάνουν ειδικής εκπαίδευσης και να παρακολουθούν επιμορφωτικά μαθήματα σχετικά με τα καθήκοντά τους.

1. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν το καθορισμένο έντυπο αίτησης του Συμβουλίου Αποχετεύσεων Λάρνακας που είναι διαθέσιμο στα Γραφεία του Συμβουλίου, καθώς επίσης και στην ιστοσελίδα του Συμβουλίου www.lsdb.org.cy. Η ορθή συμπλήρωση της αίτησης αποτελεί αποκλειστική ευθύνη των υποψηφίων.
2. Οι αιτήσεις θα πρέπει να παραδίδονται στα Γραφεία του Συμβουλίου, στη διεύθυνση, Γωνία Ήρας και Φώτη Κόντογλου, 6057 Λάρνακα, 3ος όροφος, στην κα Μαρία Δημητρίου.
3. Οι αιτητές με την υποβολή της αίτησης θα πρέπει να καταβάλουν δικαίωμα εξέτασης €30,00 περιλαμβανομένου ΦΠΑ πληρωτέο σε μετρητά στο Λογιστήριο του ΣΑΛ. Η απόδειξη πληρωμής θα πρέπει να επισυναφθεί στην αίτηση που υποβάλλεται. Αιτήσεις οι οποίες δεν συνοδεύονται από απόδειξη πληρωμής δεν θα γίνονται αποδεκτές. Επισημαίνεται ότι το τέλος συμμετοχής δεν επιστρέφεται.
4. Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 14:00 της Παρασκευής, 7/2/2020