Find a Job

Θέσεις Επιθεωρητή Α΄ (Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση)

This job post is expired. You can search for other jobs here at www.carierista.com.

#CA12627
Type: Full time

ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ Α΄ (ΜΕΣΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ)

Γίνονται δεκτές αιτήσεις από εκπαιδευτικούς λειτουργούς για την πλήρωση τριών (3) θέσεων Επιθεωρητή Α΄ (Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση), Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, ως ακολούθως: μιας (1) θέσης για τη Μηχανολογία/Μηχανική Αυτοκινήτων, μιας (1) θέσης για την Ηλεκτρολογία/Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και μιας (1) θέσης για τα Δομικά (θέση προαγωγής). Η μισθοδοτική κλίμακα της θέσης είναι Α13(ιι): €53258, 55360, 57462, 59564, 61666, 63768, 65870, 67972, 70074. Στη μισθοδοσία προστίθενται οι οποιεσδήποτε γενικές αυξήσεις που έχουν εγκριθεί με νομοθεσία. Επιπλέον, καταβάλλεται τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.
Η δημοσίευση των εν λόγω θέσεων γίνεται ύστερα από την απόφαση της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Οικονομικών και Προϋπολογισμού, για εξαίρεσή της από τις πρόνοιες των περί της Απαγόρευσης Πλήρωσης Κενών Θέσεων στο Δημόσιο και στον Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα (Ειδικές Διατάξεις) Νόμων του 2013 έως 2017.
Σύμφωνα με το ισχύον Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης, τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα έχουν ως εξής:

2. Καθήκοντα και ευθύνες
Σύμφωνα με σχετικές οδηγίες ή/και με βάση το οικείο πρόγραμμα:
(1) (α) Αναλαμβάνει την επιθεώρηση σχολείων μέσης τεχνικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης και την επιθεώρηση, καθοδήγηση και αξιολόγηση του διδακτικού προσωπικού της ειδικότητάς του·
(β) μετέχει ενεργά στην οργάνωση και διεξαγωγή εκπαιδευτικών συνεδρίων και επιμορφωτικών μαθημάτων για το διδακτικό προσωπικό.
(2) Αναλαμβάνει διοικητικά ή/και άλλα ειδικά καθήκοντα, π.χ. συντονισμό, προγραμματισμό, ανάπτυξη προγραμμάτων, εκπαιδευτικές μελέτες, έρευνες, εξετάσεις, καθοδήγηση και επαγγελματικό προσανατολισμό, κτλ.
(3) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

3. Απαιτούμενα Προσόντα
(1) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν στο θέμα της ειδικότητάς του, που να δίνει σ' αυτόν δικαίωμα διορισμού/κατάταξης στη θέση εκπαιδευτή στις κλίμακες Α8-Α10.
(2) Μεταπτυχιακή εκπαίδευση στα παιδαγωγικά ή σε θέμα συναφές με τα καθήκοντα της θέσης, διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους.
(3) Εκπαιδευτική υπηρεσία δεκαπέντε(15) τουλάχιστον ετών, από τα οποία -
(α) Τα δύο να ήταν σε θέση όχι κατώτερη από εκείνη του Βοηθού Διευθυντή Σχολείων Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης· και
(β) τα πέντε τουλάχιστον στη Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση.
(4) Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.
(5) Ενημερότητα πάνω στις σύγχρονες εξελίξεις στο θέμα της ειδικότητάς του και στις τάσεις και τα προβλήματα της μέσης εκπαίδευσης γενικά.
(6) Πολύ καλή γνώση μιας τουλάχιστον από τις επικρατέστερες ευρωπαϊκές γλώσσες.
Σημ.: 1. Η ειδικότητα θα καθορίζεται κατά τη δημοσίευση της θέσης, ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας.
2. Ειδικά για τις θέσεις Επιθεωρητή Α΄ σε όλες τις ειδικότητες της Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, δικαίωμα υποψηφιότητας έχουν και
(ι) αυτοί που δεν ικανοποιούν το προσόν (2), νοουμένου ότι, αν προαχθούν, θα υποχρεούνται να το αποκτήσουν μέσα σε τρία χρόνια από την ημερομηνία της προαγωγής τους·
(ιι) οι Τεχνολόγοι που έχουν 15ετή τουλάχιστον συνολική υπηρεσία στην Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση, από την οποία τα τρία χρόνια σε θέση Τεχνολόγου.

3. Αναφορικά με το προσόν (6) απαιτείται πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας (Κ.Δ.Π.55/2012).

4. Αιτήσεις από ενδιαφερομένους πρέπει να υποβληθούν στην Επιτροπή Εκπαιδευτικής Υπηρεσίας μόνο σε ηλεκτρονική μορφή, με τη συμπλήρωση του εντύπου ΕΕΥ 14 - Αίτηση για Προαγωγή, στην ιστοσελίδα της Επιτροπής, στη διεύθυνση www.eey.gov.cy. Η περίοδος υποβολής αιτήσεων είναι από 8 μέχρι 25 Νοεμβρίου 2019, ημέρα Δευτέρα, το αργότερο μέχρι τη 1 μ.μ.

Do you want to receive notifications related to new job positions, career and entrepreneurship matters?