Ψάξε τώρα

2 θέσεις Εκτελεστικού Μηχανικού / Συγκοινωνιολόγου, Τμήμα Δημοσίων Έργων

Η συγκεκριμένη αγγελία έχει λήξει. Ψάξτε στο www.carierista.com για αναζήτηση άλλων αγγελιών.

#CA22365
Τύπος: Πλήρης Απασχόληση

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΡΓΟΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ
ΔΥΟ ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ/ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥ

Το Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων (Τμήμα Δημοσίων Έργων) ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με τις πρόνοιες του περί της Ρύθμισης της Απασχόλησης Εργοδοτουμένων Αορίστου και Εργοδοτουμένων Ορισμένου Χρόνου στη Δημόσια Υπηρεσία Νόμου του 2016 (Ν. 70(Ι)/2016), προκύπτει ανάγκη για απασχόληση δύο Εκτελεστικών Μηχανικών καθορισμένης διάρκειας στο Τμήμα Δημοσίων Έργων για κάλυψη ανάγκης προσωρινής φύσεως μεταξύ Ιανουαρίου 2021 και Δεκεμβρίου 2021. Η απασχόληση αφορά χρηματοδοτούμενη δράση από την Ευρωπαϊκή Ένωση του χρηματοδοτικού πλαισίου (Διευκόλυνση Συνδέοντας την Ευρώπη). Η μισθοδοτική κλίμακα της θέσης είναι η Α9, η οποία ανέρχεται σε €27,368 ετησίως (Κλ. Α9 μειωμένη κατά 10% περιλαμβανομένου και του 13ου μισθού).

Τα καθήκοντα και οι ευθύνες, καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα έχουν ως εξής:
2. Καθήκοντα και Ευθύνες:
(α) Συλλέγει και επεξεργάζεται κυκλοφοριακά, χωρομετρικά και περιβαλλοντικά στοιχεία για έργα του Διευρωπαϊκού Δικτύου Μεταφορών (ΔΕΔ-Μ) περιλαμβανομένου του Διαδρόμου του Κεντρικού Δικτύου Orient/East-Med.
(β) Ετοιμάζει και ελέγχει μελέτες για έργα του Διευρωπαϊκού Δικτύου Μεταφορών (ΔΕΔ-Μ) περιλαμβανομένου και του Διαδρόμου του Κεντρικού Δικτύου Orient/East-Med.
(γ) Συντονίζει, ελέγχει και εποπτεύει έργα του ΔΕΔ-Μ που μελετούνται και επιβλέπονται από Ιδιώτες Συμβούλους περιλαμβανομένου και του Διαδρόμου του Κεντρικού Δικτύου Orient/East-Med.
(δ) Παρακολουθεί συστηματικά την πρόοδο των εργασιών των έργων/δράσεων που συγχρηματοδοτούνται από τη Διευκόλυνση Συνδέοντας την Ευρώπη ώστε να τηρούνται τα χρονοδιαγράμματα και οι απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με βάση τη συμφωνία που σε κάθε δράση υπογράφεται μεταξύ του Δικαιούχου και της Επιτροπής.
(ε) Για την εκτέλεση των καθηκόντων του ο υπάλληλος χρησιμοποιεί τον απαραίτητο τεχνολογικό και άλλο εξοπλισμό καθώς και τα απαραίτητα προγράμματα όπως MS- Office.
(στ) Ετοιμάζει έγγραφα, εκθέσεις και παραδοτέα στην Ελληνική ή Αγγλική γλώσσα για την πολιτική/στρατηγική των μεταφορών και τα έργα του ΔΕΔ-Μ και συμπληρώνει αιτήσεις για υποβολή προτάσεων για χρηματοδότηση έργων του Υπουργείου Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων από Ταμεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
(ζ) Διεξάγει την απαραίτητη αλληλογραφία και τηρεί πρακτικά όπου απαιτείται
(η) Εκπροσωπεί τα Τμήματα του Υπουργείου Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων περιλαμβανομένου και της Αρχής Λιμένων Κύπρου σε συνεδρίες εντός και εκτός Κύπρου.
(θ) Αναλαμβάνει τη διοργάνωση ημερίδων και συναντήσεων που σχετίζονται με τα έργα του ΔΕΔ-Μ.
(ι) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

3. Απαιτούμενα προσόντα:
(1) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν στην Πολιτική Μηχανική.
(2) Μεταπτυχιακό Δίπλωμα διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους στη Συγκοινωνιολογία επιπέδου Master ή Διδακτορικού.
(3) Εγγραφή ως μέλους του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητηρίου Κύπρου στους κλάδους πολιτικής μηχανικής, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία.
(4) Ακεραιότητα χαρακτήρα, διοικητική και οργανωτική ικανότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.
(5) Αποδεδειγμένη μονοετής (1) τουλάχιστον πείρα σχετικά με τα καθήκοντα της θέσης.
(6) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας.
Σημ.: Αναφορικά με τους υποψηφίους-
(i) Των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Ελληνική και δεν έχουν απολυτήριο Ελληνικού Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης· και
(ii) οι οποίοι, δυνάμει του Άρθρου 2.3 του Συντάγματος, επέλεξαν να ανήκουν στην Ελληνική κοινότητα,
απαιτείται μόνο καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας, νοουμένου ότι θα έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

4. Οι αιτητές πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

5. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποταθείτε στο τηλέφωνο 22806645. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση στο Ειδικό Έντυπο το οποίο μπορούν να προμηθευτούν από το Τμήμα Δημοσίων Έργων, ή από την ιστοσελίδα του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης και Προσωπικού (www.mof.gov.cy/papd). Το έντυπο πρέπει να συμπληρώνεται κατάλληλα και να περιέχονται σε αυτό με ακρίβεια όλα τα ζητούμενα στοιχεία περιλαμβανομένων και των ημερομηνιών απασχόλησης του αιτητή και να τεκμηριώνονται με τα αναγκαία πιστοποιητικά (αντίγραφα απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου, βεβαιώσεις προηγούμενης σχετικής πείρας, αντίγραφο απόδειξης πληρωμής εισφορών Κοινωνικών Ασφαλίσεων, λευκό ποινικό μητρώο). Τα πρωτότυπα να παρουσιαστούν όταν ζητηθούν για έλεγχο. Οι αιτήσεις θα πρέπει να παραδοθούν στο Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, Αχαιών 28, 1424 Λευκωσία, στον 4ον όροφο στο Γραφείο της κας Ε. Γερεουδάκη, μεταξύ των ωρών 8.30 π.μ. και 2.30 μ.μ. ή να αποσταλούν μέσω Ταχυδρομείου με συστημένη επιστολή ή με τηλεομοιότυπο στον αριθμό 22800290, υπόψη κας Ε. Γερεουδάκη, όχι αργότερα από τις 18 Δεκεμβρίου 2020. Στο εξωτερικό του φακέλου να αναγράφεται «Αίτηση για θέση ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ/ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥ».

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΑΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

Σημ.: Σε περίπτωση ισοβαθμίας λαμβάνονται υπόψη:
(α) Η ημερομηνία απόκτησης του Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών.
(β) Η πείρα σε σχέση με τα καθήκοντα της θέσης.

Θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις σχετικές με νέες θέσεις εργασίας, θέματα καριέρας και επιχειρηματικότητας;